Elvis Costello – Oliver’s Army

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Je to pár týdnů, co Prahu poprvé navštívil muzikant, který si jméno upravil po králi rock and rollu, ale prosadil se sám svou vlastní muzikou – Elvis Costello. Dnes si v hudební knihovně posvítíme na jeden z jeho stěžejních hitů konce 70. let – Oliver’s Army.

  Oliver v názvu písně není nikdo jiný než Oliver Cromwell, který v 17. století na pár let rozboural Britskou monarchii a založil republiku (kterou přirozeně vedl on). Cromwell vládl silou a armádou, a právě ta inspirovala titul Elvisova hitu (Costello později v rozhovoru Cromwella popsal jako „ďábla, který se vtělil do křesťana“). Obsah písničky ovšem nebyl historický, naopak – byl to realistický obraz současnosti Elvise Costella. Napsal ji v letadle cestou z Belfastu (což bylo zejména v 70. letech město stojící na sudu se střelným prachem) poté, co viděl mladičké britské vojáky, kteří v ulicích hlídkovali se samopaly v rukou. 

  Ale jak to tak bývá u silných melodií, ačkoliv písnička ryla do Angličanů, právě oni si ji velmi oblíbili a vynesli ji téměř na vrchol žebříčku. Slova asi nikdo moc nevnímal, chytlavá melodie (kterou klávesista Steve Nieve oživil riffem vypůjčeným z Dancing Queen od švédské kapely ABBA) byla přednější. Sám Elvis Costello si s tím ale zprvu hlavu moc nelámal: „Nemyslím, že by to mělo takový úspěch kvůli slovům. Ale mně vždycky lákalo napsat popovou písničku, kterou si všichni budou celou věčnost zpívat, a teprve potom jim dojde, o čem si vlastně zpívají. Obrácenou stranou mince je, že někomu to nedojde nikdy, a to mě samozřejmě trochu frustruje.“

  Elvis Costello nahrál Oliver’s Army na své třetí (a zatím nejúspěšnější) dlouhohrající album Armed Forces v roce 1979 a vydal ji také jako pilotní singl k desce – ten se zase stal jeho zatím vůbec největším hitem, když zabodoval např. na #2 v Británii a #4 v Irsku.

  Interpret: Elvis Costello
  Autoři: Elvis Costello
  Rok vydání: 1979

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...