Elton John – Someone Saved My Life Tonight

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Už dlouhá léta není tajemstvím, že je sir Elton John homosexuál. Žije se svým partnerem Davidem Furnishem, se kterým vychovávají dva malé chlapce. Nicméně byly doby, kdy Elton svou orientaci skrýval. A dokonce se chtěl se ženou i oženit. Jeho tehdejší rozpoložení popisuje hit Someone Saved My Life Tonight.

  Ženou, která se měla stát Eltonovou manželkou, byla Linda Woodrow, jeho sekretářka, se kterou měl zhruba dvouletý vztah. Ovšem Elton John, tehdy ještě známý spíše jako Reg Dwight, se propadal do deprese, dobře věděl, že šťastný s touto, ani jinou dívkou nebude. Krátce před svatbou v roce 1970 zašel do baru, kde s ním skleničku za skleničkou pili jeho kamarádi. „Když jsem byl mladší, měl jsem se jednou ženit. Šel jsem pít do baru s Long Johnem Baldrym a s Berniem (Taupinem, pozn.) a John mi pořád říkal, že bych se neměl ženit. Věděl jsem, že má pravdu, ale nevěděl jsem, jak z toho ven. A tak jsem se prostě opil, šel domů a řekl, že se neožením.“

  Linda Woodrow ovšem tak lehce rozhodnutí nepřijala. „Byla jsem úplně zničená, celá rodina se mnou cítila, všichni čekali, že se vezmeme,“ řekla po letech o rozchodu. A ránu jí zasadila právě i písnička, kterou o této noci později Elton s textařem Berniem složili. Pokud snad Linda čekala omluvu, rozhodně se jí nedočkala. Elton zpíval o tom, jak do něj málem „zasekla své drápy“, jak jej chtěla svázat a spoutat. „V jistém směru jsem byla zklamaná. Já vím, že to byl Bernie, kdo napsal ta slova. A Bernie je napsal jistě ošklivější, než by to udělal Reg… Chci říct, jsou tam místy opravdu neuvěřitelné věci. Hodně mě to ranilo.

  Většina věcí v textu jsou směsicí různých subjektů a pocitů, které jsem rozstříhal a složil tak, aby vytvářely jednoho člověka,“ vyprávěl po letech textař Bernie Taupin. „Myslím, že se dá říct, že hodně věcí v té písní má vytvářet vizuální dojem kolem toho, že se Elton snaží říct adieu této ženě, která jej tlačí do manželství. A on v hloubi srdce ví, že by to byla lež, a to hned v několika rovinách…“

  Zajímavé je, že Elton muziku k této i dalším písním alba Captain Fantastic And The Brown Dirt Cowboy skládal během plavby na francouzském parníku. Půjčoval si tamní piano, ale každý den se o ně prý musel téměř poprat s dalším pasažérem, operním zpěvákem, který jej používal k procvičování zpěvu.

  Someone Saved My Life Tonight se stala nejen nedílnou součástí Eltonových koncertů, ale také velikým hitem všude po světě, zejména v USA, Kanadě či Británii.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...