Elton John – Saturday Night’s Alright For Fighting

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Těžko dnes říct, kdy byl Elton John v zenitu slávy, protože bez většího zaváhání patří mezi největší světové hvězdy od 70. let dodnes. Mezi jeho nejsilnější alba bezesporu patří Goodbye Yellow Brick Road, doslova semeniště jeho hitů z roku 1973.

  Candle In The Wind, Bennie And The Jets, titulní skladba nebo Saturday Night’s Alright For Fighting, to jsou nejslavnější písně této LP desky. Zastavme se dnes u poslední jmenované skladby, dalšího z výsledků mnoha spoluprací skladatelského tandemu Elton John – Bernie Taupin.

  Pokud měl Elton image postavenou spíše na baladicky znějících skladbách, tentokrát se rozhodl fanoušky rozpálit a posunout styl více k rockovým či glam rockovým skupinám (ostatně později tuto píseň převzali např. Who). Ačkoliv obyčejně Elton začínal natáčení písní piánem, v tomto případě nahrála základ kapela a Elton piáno s vokálem dotočil až nakonec, a aby se dostal do patřičného varu, během nahrávání u piána stál.

  Samotné natáčení probíhalo ovšem poměrně obtížně. Stejně jako např. Rolling Stones odjel Elton nové album natáčet na Jamajku, kde narazil na zcela nepoužitelné zastaralé studio. Jedinou skladbou z plánovaného natáčení zde byla právě Saturday’s Night. I později si Elton stěžoval, že nahrávka zněla, jako kdyby byla natočena „na to nejhorší tranzistorové rádio“.

  Textově se Bernie Taupin vrátil do dob svého dospívání. Chtěl písničku koncipovat jako americký rock and roll odehrávající se v britské hospodě, kde k nějaké rvačce nebylo nikdy daleko. Právě už samotný název písně (Sobotní noc je ideální pro rvačku) ji později odstavil z vysílání mnoha rozhlasových stanic, které se bály postihu za propagaci násilí. Přesto se dostala do britské Top 10 na #7 a v Americe bodovala na #12.

  Později hit převzali nejen Who, ale také Queen nebo Flotsam and Jetsam a zazněl i ve filmech jako Charlieho andílci, Cemetery Junction nebo Fandango (s Kevinem Costnerem).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...