Elton John – Rocket Man

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skladatelé textů písní chodí pro inspiraci čerpat skutečně kamkoliv, inspiruje je život, lásky, filmy, v neposlední řadě také písně konkurentů a rivalů. V případě hitu Eltona Johna Rocket Man sáhl textař Bernie Taupin po sci–fi povídce Raye Bradburyho a jedné konkurenční písni.

  Ray Bradbury byl jeden z nejuznávanějších spisovatelů žánru sci–fi, dodnes v čítankách figuruje díky knihám jako 451 stupňů Fahrenheita nebo Marťanská kronika. Navíc byl začátek 70. let ve znamení dobývání vesmíru, kterým žil celý svět a sledoval konkurenční přetahování zejména mezi mocnostmi USA a SSSR.

  Povídka Rocket Man inspirovala původně jinou stejnojmennou píseň skupiny Pearls Before Swine, odkud si Bernie nápad vypůjčil. Doslova později se smíchem řekl: „Všichni vědí, že skladatelé jsou největší zloději, tady toho máte skvělý příklad.“ Samotný text ho prý napadl v autě, když jel navštívit své rodiče. Text je o muži, který se rozhodne pro vesmírný experiment – odletí ze Země, aby žil na vesmírné stanici na Marsu. I producent nahrávky Gus Dudgeon měl s podobnou tematikou zkušenost – s Davidem Bowiem pracoval o pár let dříve na hitu Space Oddity.

  Elton John tehdy už v domovské Británii potřeboval hit jako sůl. Dva roky od vydání hitu Your Song se mu nedařilo znovu zabodovat (mnohem lépe si v mezičase vedl v Americe). Ovšem Rocket Man jako hlavní singl alba Honky Château rázem vystřelil Eltona do středu zájmu a nakopl jeho kariéru na mnoho dalších let. Snad i proto Elton podle hitu pojmenoval svou vydavatelskou společnost (Rocket Records), výběr největších hitů, dostal podle něj název muzikál o jeho životě a měl by se tak jmenovat i chystaný životopisný film. A konečně když vyrazil Elton na turné s kamarádem Billym Joelem, jmenovalo se dle jejich stěžejních hitů: „Rocket Man Meets Piano Man“. Skladbu také koupilo několik společností do reklam (např. automobilka Volkswagen) a zazněla v mnoha filmech a seriálech (včetně u nás populárního sitcomu Teorie velkého třesku).

  A pro úplnost – písničku převzala např. Kate Bush, Hank Marvin ze Shadows, Nixons nebo William Hung. S Eltonem si ji jednou přímo na koncertě zazpíval také komik Jim Carrey.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...