Elton John – Philadelphia Freedom

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Málokterý hudebník má na svém kontě tolik hitů, za sebou takovou kariéru a hraní s tolika slavnými hudebníky jako sir Elton John. Dnes si přiblížíme jeho píseň z roku 1975 Philadelphia Freedom.

  Ačkoliv by se podle názvu mohlo zdát, že půjde o ukázku amerického patriotismu, není tomu tak, jednak je Elton John Angličan a navíc Philadelphia Freedom byl název hvězdného tenisového týmu, kterému se Elton rozhodl složit poctu – konkrétně tenistce a trenérce tohoto týmu Billie Jean Kingové. Elton byl její velký fanda a stejně tak jeho dvorní textař Bernie Taupin, který text napsal.

  Sám Elton k písni později řekl, že to byl jediný případ, kdy mu šlo cíleně o to napsat především hitovou desku. I přestože měla délku 5:21, což bylo na hit tehdy stále nezvyklé, protože rádia nerada dlouhé písně vysílala, se Eltonovo přání vyplnilo a ze singlu se stal veliký hit.

  Na B-straně desky byla koncertní nahrávka beatlesovské I Saw Her Standing There, kterou Elton nahrál s Johnem Lennonem jako hostem své show (bylo to vůbec poslední Lennonovo koncertní vystoupení, kde se také po dvouleté pauze znovu potkal se svou femme fatale Yoko Ono a znovu spolu začali žít).

  Interpret: Elton John
  Autoři: Elton John / Bernie Taupin
  Rok vydání: 1975

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...