Elton John – Crocodile Rock

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Sir Elton John patří k nejúspěšnějším hudebníkům poprockové historie, od konce šedesátých let s ním musejí v hudbě počítat všichni, ať se jím to líbí nebo ne. Dneska si ho připomeneme i v hudební knihovně s hitem, kterým poprvé dobyl americký žebříček – Crocodile Rock.

   
  raritní obal singlu se špatně vytištěným titulem (dvě L v názvu písně)

  Krokodýlí rock odkazuje na dobu Eltonova mládí, rock and rollovou éru 50. a 60. let, navzdory veselé melodii jde ale vlastně o smutný příběh o zmizelé tanečnici z malého baru, kterou všichni milovali.  Ačkoliv s odstupem se k ní oba její autoři staví trošku rezervovaně (dvorní Eltonův textař Bernie Taupin by na ni prý raději zapomněl a Elton ji označil za takovou „popovou hitovku na jedno použití“ ), což ale rozhodně neplatí pro Eltonovy fanoušky, Crocodile Rock byl vůbec Eltonův hit, který jeho američtí fandové vynesli až na první místo žebříčku. Zajímavostí je, že ji Elton nenatočil v domovské Anglii, ale ve Francii.

  Ačkoliv zlé jazyky tvrdí, že si nápady Elton vypůjčil z písní Speedy Gonzales Pata Boona a American Pie Dona McLeana, Eltona ve skutečnosti inspiroval australský hit Eagle Rock kapely Daddy Cool. Píseň se v podání kapely The Baha Men také stal titulní melodií filmu The Crocodile Hunter (v hlavní roli s později tragicky zesnulým „lovcem krokodýlů“ Stevem Irwinem), v 90. letech ji přezpívali také Beach Boys. Nově se nyní písnička objevila ve filmovém animovaném hitu Gnomeo and Juliet.

  Interpret: Elton John
  Autor: Elton John / Bernie Taupin
  Rok vydání: 1972

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...