Electric Light Orchestra – Rockaria!

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Někteří hudební posluchači jsou věrní jednomu jedinému hudebnímu stylu, který neopouštějí. Stejně tak někteří hudebníci. Jiní naopak touží hranice žánru překračovat nebo rovnou prolínat několik hudebních typů do sebe. U skupiny Electric Light Orchestra se variace na hudební „klasiku“ nabízely, a tak se jednou Jeff Lynne rozhodl spojit rock and roll a operu. A na svět přišla Rockaria!

  Rockaria! vznikla v roce 1976 v rámci natáčení veleúspěšného třetího alba skupiny nazvaného A New World Record. Skladba začíná operním zpěvem, o který se postarala skutečná operní pěvkyně Mary Thomas z Walesu. Při zkušebním pokusu Mary nastoupila dříve, než měla, a zastavila nahrávání s typicky anglickým: „Ooops!“ Čech by si asi na jejím místě ulevil neškodným: „Jejda!“

  „Měl jsem takovou představu o písni,“ vyprávěl Lynne v rozhlasovém rozhovoru, „takovou legraci, píseň o někom, kdo má rád tuhle holčinu, která je operní zpěvačka. Když jsem potom sestřihával výsledek, dal jsem na začátek kousek, kde si to zpěvačka teprve zkoušela.“ Lynnovi se zkrátka spontánnost Maty Thomas natolik líbila, že chybu i s oním slůvkem na nahrávce ponechal (byť je později často na některých verzích nahrávky vystřižená).

  Kuriozitou je, že Electric Light Orchestra celé album včetně tohoto hitu odjeli natáčet do německého Mnichova. Rockaria! spolu s dalšími písněmi kapely zazněla také ve filmu Joyride (1977) s Robertem Carradinem nebo Melanií Griffith. Na koncertech operní intro občas zazpíval baskytarista skupiny Kelly Groucutt, v posledních letech si ale Jeff Lynne opět zve různé operní zpěvačky.

  Rockaria! se stala čtvrtým Top 10 hitem kapely ve Velké Británii a velký ohlas sklidila i mnohde jinde, zejména v Austrálii. Jeff Lynne později písničku znovu natočil jako bonus na jedno ze svých sólových alb (na desku s poněkud matoucím názvem Mr. Blue Sky – The Very Best of Electric Light Orchestra).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...