Electric Light Orchestra – Mr. Blue Sky

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Dnes se v naší hudební knihovně zastavíme u jedné z nejslavnějších skupin přelomu 70. a 80. let, vynikajících ELO, tedy Electric Light Orchestra. Představíme si jeden ze tří jejich Top 10 hitů roku 1978.

    Mr. Blue Sky byla jednou z písní, kterou Electric Light Orchestra natočili pro své v pořadí sedmé album nazvané Out Of Blue. Napsal jej i produkoval hlavní mozek skupiny Jeff Lynne. Poslední album kapely A New World Record se výborně prodávalo a vyprodukovalo hned několik hitových singlů (Rockaria!, Do Ya, Livin‘ Thing nebo Telephone line) a na Jeffovi ležela tíha, dokázat přinést kapele další silné písně. Vzal si na to dovolenou a odjel do švýcarských Alp hledat inspiraci. Po dvou týdnech neměl ale nic: „Pusto a prázdno, za celé dva týdny mě nenapadla jediná věc. Naštěstí ale krásně svítilo slunce a já si najednou říkám: ‚No páni, podívej se na ty nádherné Alpy.‘ A během dalších dvou týdnů jsem napsal Mr. Blue Sky a dalších 13 písniček.“

    Mr. Blue Sky uzavíral třetí stranu dvojalba Out Of The Blue (v úplném závěru písně zpívá zkreslený hlas slova: „Please turn me over,“ tedy: „Prosím, otoč mě,“ což byl vtip, aby posluchač otočil vinylovou desku). Pro finální aranžmá se Jeff Lynne prý inspiroval u beatlesovské A Day In The Life. „Pan modré nebe“ vyšel také na singlu tři měsíce po vydání LP desky a v domovské Británii se poté probojoval do první desítky aktuálně největších hitů.

    Fotbalový klub Birmingham City Football Club (kapela ELO pocházela z Birminghamu) přezdívaný The Blues, si písničku vzal za svou a používá ji jako hymnu. Automobilka Volkswagen si ji v roce 2003 koupila pro svou reklamu, byla i znělkou seriálu LAX na stanici NBC a mohli jste ji slyšet i ve vynikajícím snímku s Jimem Carreym Věčný svit neposkvrněné mysli.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...