Edison Lighthouse – Love Grows (Where My Rosemary Goes)

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Edison Lighthouse je jednou z těch, která nevznikla z nadšení, ale dalo by se říci z profesionalismu. Zatímco většina muzikantů sní o svém hitu a následující slávě rockové hvězdy, jistý Tony Burrows tohle zapotřebí neměl. Jednoduše ho bavila hudba a nahrávání desek, ale život na turné zavřený v hotelových pokojích, to nebylo pro něj.

  Tony Burrows si roli člena úspěšné skupiny vyzkoušel v 60. letech s triem Ivy League (hity jako Willow Tree, Sagittarius nebo My World Fell Down) a posléze ještě s uměle vzniklými Flowerpot Men (Let’s Go To San Francisco), ale netoužil po sólové dráze koncertního zpěváka. Jakoby právě naopak, zpíval s najatými zpěváky a neustále měnil názvy skupin, pod kterými vydával desky, ačkoliv se často právě ony staly známými hity a mohl by tedy svou slávu přiživovat. On ale raději zůstával prakticky anonymním zpěvákem v pozadí. Slyšíme ho v řadě Top 10 hitů od White Plains (My Baby Loves Lovin’), Pipkins (Gimme Dat Ding – u nás nezapomenutelný Jiří Grossmann s Miluškou Voborníkovou), Brotherhood Of Man (United We Stand) nebo First Class (Beach Baby). Zpíval také na deskách Eltona Johna nebo Cliffa Richarda.

  Tony Burrows

  Tony Burrows


  Edison Lighthouse byli tedy jen jedním z mnoha jeho projektů. Vysloveně skupina studiových hudebníků, která na podzim roku 1969 natočila skladbu Love Grows (Where My Rosemary Goes). Napsali ji Burrowsovi spolupracovníci a kamarádi – producenti a skladatelé Tony Macaulay a Barry Mason. Prvý stál za některými hity skupin jako Foundations, Marmalade nebo Hollies, druhý za hity Toma Jonese, Fortunes, Elvise nebo později Roda Stewarta.

  Autoři písničku nejdřív nabídli úspěšné americké kapele Grass Roots, ale ti ji odmítli. Tak vznikla prakticky anonymní studiová verze a byla to trefa do černého – singl vyskočil na první místo britského žebříčku hned druhý týden po vydání a držel se tam pět týdnů (než ustoupil countryovému hitu Wand’rin’ Star od Lee Marvina). Vzápětí podobně zabodoval i v Americe a Kanadě a brzy z toho byla zlatá deska za miliónový prodej. Tím vznikl problém, jak kapelu fanouškům předvést, protože Tony Burrows neměl zájem skupinu prezentovat a vrhl se na další projekty. Producenti to vyřešili šalamounsky – najali neznámou skupinu (dle některých zdrojů Greenfields, podle jiných Merlin Q), která písničku na playback v televizi „zazpívala“ a potom (pochopitelně svázáni řádnými smlouvami) pod názvem dál vystupovali. Není ale překvapením, že na úspěch příliš nenavázali, jediný jejich další menší hit byla píseň It’s Up To You, Petula, ale i ten se zastavil už na spodní hranici první padesátky hitů. Bez Tonyho Burrowse kouzlo zkrátka nefungovalo…

  Předělávku písničky s českým textem Rosemary natočil i Václav Neckář na své album Světská sláva – polní tráva.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...