Dr. Hook & The Medicine Show – Sylvia’s Mother

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ačkoliv skupina Dr. Hook & The Medicine Show vyrostla z podhoubí tzv. jižanského rocku, proslavila se hlavně country-rockovými písničkami v čele s emotivní baladou – Sylvia’s Mother. Právě ta je tématem dnešní hudební knihovny.

  George Cummings, Ray Sawyer a Billy Francis se v 60. letech protloukali jižanskou rockovou scénou, zpravidla si říkali Chocolate Papers, přičemž ostatní členové kapely se několikrát prostřídali. Když pak měli jednoho večera vystoupit v klubu a majitel se jich zeptal na jméno, Cummings improvizovaně řekl Dr. Hook And The Medicine Show. Jméno Hook si vypůjčil z pohádky o Peteru Panovi, protože pohádkový pirát stejně jako zpěvák Sawyer neměl jedno oko (Sawyer o ně přišel při automobilové nehodě a nosil přes oko černou pirátskou pásku). Medicine show byla narážka na drogové večírky, které se kolem skupiny tehdy běžně pořádaly.

  V roce 1971 získala kapela možnost natočit pár písniček pro film s Dustinem Hoffmanem Kdo je Harry Kellermann a proč o mně říká ty strašné věci?, díky čemuž se seznámila se skladatelem, básníkem a animátorem Shelem Silversteinem. Film na kapelu upozornil, získala nahrávací smlouvu a Silverstein pro ně začal psát písničky na tělo, mimo jiné Sylvia’s Mother.

  Silverstein píseň napsal o skutečné Sylvii (Sylvia Pandolfi), která byla jeho přítelkyní. Po čase se s ním ale rozešla a zamilovala se do jiného muže. Silverstein se ji stále snažil získat zpět, od čehož jej odrazovala i matka dívky – právě rozhovor s ní je vlastně samotným textem písně. V roce 1972 autor řekl: „Jediné, co jsem změnil, bylo příjmení. Ne snad, abych chránil její nevinnost, ale prostě se tam nehodilo. Stalo se to celé asi před osmi lety a skutečně velmi věrně tomu, jak je to v textu písničky zachycené.“

  Sylvia’s Mother se stala velkým hitem, který skupině Dr. Hook udělal jméno všude po světě. Známé předělávky nazpívali také např. countryový zpěvák Bobby Bare nebo kapela Bon Jovi. Sám Silverstein byl úspěšný skladatel i jiných hitů (např. A Boy Named Sue od Johnnyho Cashe) a živil se i jako ilustrátor časopisu Playboy. Vedle toho napsal i řadu písniček pro děti.

  Kuriózní je, že po mnoha letech se rozhodl holandský novinář Arjan Vlakveld vyhledat skutečnou Sylviinu matku. Nakonec ji našel pracovat jako ředitelku muzea v Mexico City a natočil s ní rozhovor. Byla prý velmi překvapená, protože nikomu neprozradila, že je píseň částečně o ní. Bylo jí v té době úctyhodných 95 let.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...