Doors – Love Me Two Times

  • Kategorie: Hudební knihovna

    V naší hudební knihovně už jsme si připomněli celou řadu slavných písní skupiny Doors. Dnes k nim přidáme jeden z raných hitů kapely, který provokoval stejně jako celá skupina, jmenuje se Love Me Two Times.

    Ačkoliv ji jako obvykle zpívá Jim Morrison, tentokrát si slova nenapsal. Love Me Two Times je celá vesměs dílem kytaristy kapely Robbieho Kriegera, který ji složil na výzvu klávesisty Manzareka, aby všichni šli domů a přinesli nějaké nové písně, které by mohli hrát. Krieger ji složil takřka na jeden zátah během pár minut. Autorsky je ale připsaná celé skupině, protože ji během natáčení doladili všichni hudebníci společně.

    Téma písně je dvojznačné. Jednak vojáci na cestě do Vietnamu, jednak členové kapely na cestě světem. A k tomu sex, který oběma pomáhá přežít. Doors na skladbě pracovali už v době nahrávání prvního alba, ale nedokončili ji pro ně. Nakonec ji dotáhli během přípravy desky Strange Days, vyšla zároveň jako singl na vánoční trh roku 1967 a stala se stabilním číslem jejich koncertů. Byla to pro skupinu vyhrocená doba, už byli slavní po celé Americe, ale zpěvák Morrison už také pěkně zlobil. V době vydání písničky kupříkladu šel do vězení za obscénní chování během koncertu v New Havenu. Díky tomu se sexuální náboj písničky ještě prohloubil a některé rozhlasové stanice singl odmítly vysílat. To ale nemohlo singl v žebříčcích zastavit.

    V roce 2000 ji Robbie Krieger a Ray Manzarek znovu natočili se skupinou Aerosmith na album Stoned Immaculate a pro pořad VH1 Storytellers si ji s nimi na místě Morrisona zazpíval Pat Monahan z kapely Train. Do svého repertoáru ji také převzala punkerka Joan Jett.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...