Doors – Light My Fire

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Doors patří k největším legendám šedesátých let, přičemž speciálně jejich zpěváka Jima Morrisona díky jeho předčasné smrti obestírá doslova kult legendy. Tentokrát si v hudební knihovně připomeneme písničku, kterou jejich sláva začala.

  Light My Fire nebyl první singl Doors, o několik měsíců mu předcházela píseň Break On Through, která vyšla souběžně s prvním albem kapely (leden 1967), ale v americkém žebříčku se malá deska zastavila už na #126 a veliký hit z toho tedy nebyl. Teprve když o čtyři měsíce později firma Elektra ze stejného alba vydala druhý singl – a to už byla právě Light My Fire – hvězda Doors začala zářit v celonárodním měřítku.

  Na albu ale písnička měla jinou podobu, vprostřed bylo dlouhé sólo, kde se předvedli hlavně klávesista Ray Manzarek a kytarista Robbie Krieger. Nahrávka měla ale přes sedm minut, což bylo tehdy pro rádiové vysílání moc, proto producent pro singl nahrávku zkrátil na necelé tři minuty. Jac Holzman, zakladatel firmy Elektra, řekl: „Když jsme to sólo střihli, spustil se kvůli tomu povyk. Kromě Jima. Jim řekl: ‚Představte si kluka v Minneapolis, co klidně i tuhle zkrácenou uslyší z rádia. I tak se mu z toho zatočí hlava.‘ Takže nakonec jsme dostali zelenou a vydali to i s dlouhou verzí na béčku.“

  Samotnou písničku přinesl skupině kytarista Robbie Krieger, když se rozhodl napsat píseň o jednom ze základních přírodních živlů a nakonec si vybral oheň. Morrison doplnil některé verše druhé sloky a charakteristický základní riff písničky zase vymyslel klávesista Manzarek (basovou linku prý inspiroval hit Fatse Domina Blueberry Hill).

  Slavný incident se odehrál v nejslavnějším americkém TV pořadu své doby – Ed Sullivan Show. Konzervativní Sullivan tehdy pozval skupinu, aby zahrála svůj hit, ale žádal, aby vypustili verš „Girl, we couldn’t get much higher (Holka, výš už se nedostanem). V dobovém kontextu v něm totiž cítil narážku na drogové opojení. Morrison na to kývl, ale pak v přímém přenosu verš samozřejmě zazpíval. Nebylo divu, že mu poté Sullivan nevěřil výmluvu, že na to v nervozitě zapomněl. A Doors už do slavné show Sullivan nikdy nepozval.

  Později písničku skvěle předělal nevidomý Portorikánec José Feliciano a získal za ni dokonce Grammy. Nazpívala ji ale spousta umělců, např. Shirley Bassey, Will Young, Jackie Wilson, Mae West, soulovou verzi udělal Al Green a např. parodii recesisté Mike Flowers Pops (i když parodií byla spíš vizuální prezentace skupiny, ne samotná nahrávka). Automobilka Buick nabídla Doors několik desítek tisíc dolarů za to, když písničku budou moci použít v reklamě s upraveným textem na „Come on Buick, light my fire“, ale Morrison k tomu odmítl dát svůj souhlas a ze smlouvy sešlo.

  Ačkoliv se udává, že během session nahrál Ray Manzarek i klávesami simulovanou baskytaru (jak to dělal na koncertech), studiová baskytaristka Carol Kaye uvedla, že na nahrávce hraje ona. Kaye v té době natáčela např. s Beach Boys, Monkees, Sonny & Cher nebo s Frankem Sinatrou.

  Light My Fire byl veliký hit, který na tři týdny dobyl americký žebříček, než jej sesadili Beatles se singlem All You Need Is Love. Traduje se ale, že Morrison písničku neměl rád, a nechtěl ji na koncertech zpívat, v čemž někteří viděli jistou žárlivost na to, že na miliónovém hitu skupiny neměl velký podíl.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...