Doors – Hello, I Love You

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Dlouho jsme se v hudební knihovně nezastavili u americké legendy jménem Doors. Namátkou jsem pro dnešek vybral jejich šestý singl (a šestý hit) Hello, I Love You, který napsal Jim Morrison.

   

  Jim písničku napsal pod momentální inspirací jedním z nejstarších popudů při psaní milostných písní – pod dojmem krásy ženy. V roce 1965, kdy Doors teprve začínali, viděl Morrison jít po pláži krásnou dívku a tak ho dojem zaujal, že ještě ten den vznikla právě Hello, I Love You. Trvalo ještě další tři roky, než se k ní Doors dostali ve studiu, ale byla to trefa do černého. Po posluchačsky náročnější The Unknown Soldier tenhle singl kapelu vystřelil až na špičku amerického žebříčku, prodalo se ho více jak milion kusů a byl to také první singl, který doslova otevřel Doors dveře do celé Evropy.

  V Anglii měl komplikovanější situaci, protože základní riff, který Doors použili, byl až příliš podobný kinksovské All Day And All Of The Night. Občas se píše, že Ray Davies z Kinks za to Morrisona zažaloval, ale jde pouze o fámu, pokud se mi podařilo dohledat, nikdy k soudnímu sporu nedošlo.

  Robbie Krieger se při natáčení prý zvukem kytary snažil napodobit zvuk kytary Erica Claptona v creamovské Sunshine Of Your Love.

  Hello, I Love You přezpívala řada dalších skupin a zpěváků, namátkou: Cure, Simple Minds, Buddy Rich, Neil Young nebo Eurythmics.

  Interpret: Doors
  Autoři: Jim Morrison
  Rok vydání: 1968

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...