Doors – Break On Through (To The Other Side)

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V roce 1966 byl domovskou scénou skupiny Doors klub London Fog v Los Angeles. Kapela už měla slušnou fanouškovskou základnu, nicméně nahrávací společnosti obcházela zatím marně. První kývla až firma Elektra Records a nikdy nelitovala. Hned první album a pilotní singl Break On Through (To The Other Side) vydělaly miliony.

  Zprvu ale nebylo jisté, že z písně hit bude. Break On Through rozhlasové stanice totiž mnoho prostoru nedávaly. Sice v žebříčku pomaličku šplhala, ale nakonec se zastavila na #126 a zase vypadla. Teprve s následujícím singlem Light My Fire se i první skladba dostala do širšího povědomí a nakonec se stala jednou z nejznámějších písní Doors.

  Pro text písně měl Jima Morrisona inspirovat sociální román Johna Rechyho Město noci, Kriegerovu kytaru prý zase ovlivnila nahrávka skupiny Paula Butterfielda Shake Your Money Maker. V době vzniku písničky ovšem ještě Krieger nebyl členem skupiny, existuje demo nahrávka skladby, kterou Doors natočili před jeho příchodem do kapely. Bubeník John Densmore napsal do bookletu boxu nahrávek skupiny, že rytmus píseň navíc ovlivnili tehdy populární brazilští bossa nova zpěváci jako Antonio Carlos Jobim či João Gilberto.

  Nicméně už u této první písně Doors narazili na cenzorský dozor jejich vydavatelské firmy. Fráze „she gets high“ označující drogovou euforii producent jednoduše sestřihl na neškodné „she gets“. Teprve reedice alba vydávané od 90. let obsahují původní necenzurovanou verzi. Přesto často vychází i sestříhaná verze s jednoduchým odůvodněním, že ji tak mají posluchači již zažitou.

  Perličkou je, že Break On Through s Morrisonem u mikrofonu zazněla naposledy na slavném festivalu Isle Of Wight v létě 1970. Slávu písně podtrhuje i fakt, že zazněla v seriálu Simpsonovi, stejně jako v mnoha filmech (Forrest Gump, Příšerky s r.o. nebo 21). Po úspěchu filmu The Doors režiséra Olivera Stonea se v Anglii čtyřiadvacet let po prvním vydání znovu dostala do žebříčku, a to paradoxně mnohem výše než původně (na #64). Píseň převzali např. Stone Temple Pilots, Bush nebo Blondie.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...