Doors – Alabama Song (Whisky Bar)

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Alabama Song (Whisky Bar) je píseň ze starého německého muzikálu, či v té době spíše opery, přesněji řečeno operety. Asi by ji ve veřejném podvědomí čas už zavál, nebýt toho, že právě tuto písničku si překvapivě do svého repertoáru vybrali The Doors. Ale nakonec vlastně…ono to až tolik překvapivé nebylo, téma jim sedlo jak ulité.

  Napsali ji němečtí autoři Kurt Weill a Bertolt Brecht (autoři světoznámé Žebrácké opery), a to pro svou operetu Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Vzestup a pád města Mahogany) v roce 1930. Kuriozitou je, že ačkoliv jde o německou operu, text k Alabama Song Brechtovi rovnou do angličtiny přeložila jeho spolupracovnice Elisabeth Hauptmann a i v německé  verzi opery se zpravidla zpívala anglicky (když Hitler a fašismus v Německu začal nabírat sílu, Weil, Brecht i Hauptmannová všichni odjeli ze země  a později se usadili v USA).

  Dílo i píseň vlastně jako by ze známější Žebrácké opery přímo vypadly, téma materialismu a všelijakých radovánek na hraně zákona, v tomhle případě zejména těch alkoholických – Jim Morrison měl tu výhodu, že dobře věděl, o čem zpívá a všichni mu to věřili (sám si také text drobně upravil). Ale s písničkou přitom přišel jiný člen kapely – klávesista Ray Manzarek ji objevil na desce starých německých písní, kde ji anglicky zpívala její do té doby nejslavnější interpretka Lotte Lenya (rakouská rodačka a také manželka autora Kurta Weilla).

  Doors ji natočili na své první album, ale neprezentovali ji jako singl (tu práci ve stejné době odvedly Light My Fire a Break On Through), tudíž nemohla vstoupit do hitového žebříčku, i tak ale patří k jejich nejznámějším písním (na singlu později vyšla kupříkladu ve Francii a vyskočila tam v hitparádě až na #3).

  Svou verzi nazpíval koncem 70. let také David Bowie. Nebyl kupodivu inspirován Doors, ale samotným Brechtem, jehož byl velkým fanouškem (důkazem je, že neudělal tytéž změny v textu jako Morrison). Nazpívali ji ale také hudebníci tak rozdílných žánrů jako jazzová Nina Simone, francouzská chansoniérka Dalida, převážně popová Marianne Faithfull, americký folkař Dave Van Ronk, srbská rocková kapela Električni Orgazam či temný metalový guru Marilyn Manson.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...