Donovan – Mellow Yellow

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Donovan Leitch patřil v šedesátých letech k nejvlivnějším hudebníkům, od dylanovského folku až k nápadité psychedelii měly všechny jeho desky vždycky vysokou kvalitu. Dneska si připomeneme jeden z jeho hitů Mellow Yellow.

   

  Mellow Yellow vyšla v době, kdy (zatím spíše lehké) drogy už běžně vstupovaly do života hudebníků a posluchači se snažili vidět v každé druhé písni nějaké skryté drogové poselství. Mellow Yellow spustila například fámu, že nabádá ke kouření vysušených banánových šlupek, které údajně měly mít halucinogenní účinky. Také (a to fáma nebyla) do písničky ukryl Donovan narážku na tehdy se rozmáhající sexuální pomůcku – vibrátor (k tomu odkazoval výraz ‚elektrický banán‘). Sám Donovan řekl, že písnička byla v podstatě o dobré náladě a o tom, jak být „cool“. Jednotlivé motivy si vytahal  z novinových článků.

  Donovan se v té době velmi přátelil s Beatles, byli společně na meditacích v Indii, pomohl Paulovi McCartneymu s textem písničky Yellow Submarine (ačkoliv není uvedený jako spoluautor) a právě McCartney na oplátku hraje na baskytaru a zpívá doprovodné vokály na Mellow Yellow. Singl po vydání vyletěl do Top 10 jak v Americe, tak v Anglii, později ho předělal také Georgie Fame nebo Count Basie orchestra, dostal se do reklamy na čaj Lipton a odkazy na písničku najdeme u Jimiho Hendrixe (Bold as Love) nebo Franka Zappy (Absolutely Free).

   

  Interpret: Donovan
  Autoři: Donovan Leitch
  Rok vydání: 1966

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...