Donovan – Jennifer Juniper

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V roce 2012 byl skotský hudebník Donovan uvedený do Rock And Rollové síně slávy, o dva roky později i do její skladatelské odnože. Pojďme si připomenout jednu z jeho nejslavnějších písniček z éry let šedesátých, bude to Jennifer Juniper.

  Donovan tehdy nesložil písničku jen tak o nějaké vysněné dívce, naopak – Jennifer Juniper měla konkrétní předobraz, dívku, která zamotala hlavu hned několika hudebníkům, ze kterých se za dva dokonce provdala. Shodou náhod byli oba bubeníci: Mick Fleetwood z Fleetwood Mac a Ian Wallace z King Crimson. A ona dívka se jmenovala Jennifer Boyd, byla to švagrová George Harrisona z Beatles a později Erika Claptona (oba byli totiž svého času ženatí s její sestrou Pattií). A ani příjmení nevybral Donovan náhodou, v té době totiž Jennifer vedla v Londýně butik s názvem Juniper (Jalovec).

  Jennifer se sice paradoxně jmenovala ve skutečnosti zcela jinak, Helen Mary, ale nechala si říkat právě tak a Donovanovi se to líbilo. Znali se přes Beatles, Donovan s ní i s celou kapelou a jejich manželkami trávil duchovní dovolenou v indickém městě Rišikéši v roce 1968: „Odjeli jsme do Rišikéše jen s akustickými kytarami, jen jsme seděli a meditovali (…) Šest týdnů jsme žili v džungli, Beatles i já jsme se zbavili všech povinností, přestali jsme pít, kouřit trávu, jíst maso. Byl to naprosto mimořádný zážitek. Mantra, kterou mi dal Maháriši, a to, že mi umožnil zasvěcení, na mě mělo daleko větší vliv než jakákoliv droga, kterou jsem předtím zkusil.“

  Písničku ale Donovan složil už před touto „dovolenou“. Vyšla právě v době, kdy do Indie odjel, v únoru 1968. Byl z toho další z jeho tehdy celosvětových úspěchů, jeho sedmý hit v britské Top 10 (#5). Není proto překvapením, že se k ní dodnes vrací na svých koncertech.

  Ve filmu Říše hraček s Dustinem Hoffmanem ji na piáno hraje Natalie Portman, zazněla také v komedii Kdo s koho (hl. role Matthew Broderick a Reese Witherspoon) nebo v animovaném seriálu Simpsonovi. U nás zdomácněla hlavně díky známé předělávce Václava Neckáře (Čaroděj dobroděj).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...