Donovan – Catch The Wind

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Letos v dubnu bude vedle Small Faces nebo Freddieho Kinga uveden do Rock And Rollové Síně slávy také skotský muzikant Donovan Leitch, známější jen pod svým křestním jménem. Dnes si připomeneme jeho první hit Catch The Wind z roku 1965.

  Sám Donovan řekl, že písničku napsal pro svou (tehdy ještě budoucí) ženu Lindu: „Catch The Wind byla o Lindě, ačkoliv jsem ji v té době ještě neznal. Je to písnička o neopětované lásce, a jestli se ptáte, jak mi mohla scházet, když jsem ji ještě neznal? Je to zkrátka prorocká písnička, trochu v duchu keltských básní.“ Linda v té době byla přítelkyní Briana Jonese, kytaristy Rolling Stones, ale později se dali dohromady právě s Donovanem, a ten ji označil za múzu celé řady svých písniček jako Sunshine Superman, Young Girl Blues ad.

  Catch The Wind zněla podobně jako tehdy první populární hity Boba Dylana, navíc ji Donovan nahrál jen s kytarou a harmonikou a měla vlastně i obdobný název jako Dylanova Blowin‘ In The Wind. Mnozí proto považovali Donovana jen za jakéhosi Dylanova epigona, ale brzy dokázal, že má dostatečně silnou vlastní invenci (a s Dylanem se navíc stali přáteli).

  Catch The Wind byl vůbec první Donovanův singl a hned také první hit jak v Británii, tak v Americe. Když v roce 1969 vycházela kompilace jeho hitů, nastal problém s právy na první desky, proto Donovan písničku znovu přetočil, tentokrát s celou kapelou a na basu hrál tehdy ještě studiový baskytarista John Paul Jones, který se už brzy měl proslavit jako člen Led Zeppelin.

  Písnička zazněla v několika TV reklamách, např. na švédská auta Volvo. Přezpívali ji také Bruce Springsteen, Joan Baez, Cher, Glen Campbell nebo Paul Revere And The Raiders.

  Interpret: Donovan
  Autoři: Donovan Leitch
  Rok vydání: 1965

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...