Don McLean – American Pie

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Asi nejčastějším tématem písniček bývá láska, ale občas je inspiruje i věc méně romantická, ba dokonce i ta nejsmutnější, jako v případě nejslavnějšího hitu amerického zpěváka Dona McLeana. Obrys písně American Pie se mu začal rodit v hlavě v momentě, kdy si jako malý kluk přivydělával roznášením novin a den po 3. únoru roku 1959 se dozvěděl, že při leteckém neštěstí zemřeli tři rock and rolloví zpěváci.

  Buddy Holly, Ritchie Valens a  Big Bopper všichni zahynuli během pádu letadla, když se přesouvali z jednoho koncertu na další. Don McLean právě o pocitech z tohoto nešttěsí napsal na začátku 70. let písničku American Pie, která z něj udělala rázem celosvětovou hvězdu. American pie je v písni název onoho tragického letadla, což si ale McLean vymyslel, ve skutečnosti letadlo žádné jméno nemělo, v textu jsou pak odkazy na Boba Dylana, kapelu The Byrds, Janis Joplin, Rolling Stones nebo Beatles, hudebně byl prý podle vlastních slov ovlivněn albem Beatles Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band.

  American Pie později inspirovala vznik dalšího slavného hitu Killing Me Softly With His Song, který proslavila hlavně Roberta Flack. A zbývá dodat, že na první místo žebříčků tento hit znovu vrátila v roce 2000 ještě Madonna se svou verzí.

  Interpret: Don McLean
  Autor: Don McLean
  Rok vydání: 1971

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...