Dire Straits & Sting – Money For Nothing

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Hudebníci mají lehké živobytí, žádná práce, žádný pot, jen brnkání na kytary, peníze, fanynky, sláva a luxus. Takový názor sdílí řada lidí, kteří neznají pozadí showbusinessu a nevědí, jak jsou mnohdy ony „výhody“ tvrdou prací vykoupené. Právě ona naivita vyprovokovala Marka Knopflera k napsání hitu Money For Nothing (Peníze za nic).

  Hlavní postava v Money For Nothing je chlapík, který pracuje ve skladu s televizemi, kuchyňským zbožím, ledničkami, mikrovlnkami a tak. To on zpívá písničku,“ popisoval píseň Mark. „Napsal jsem ji, když jsem v podobném skladu sám byl, půjčil jsem si tam papír a začal si rovnou zapisovat slova toho člověka. Chtěl jsem zachytit i jeho slovník, jak jsem ho slyšel, aby byl skutečnější.“ Knopfler tak zachytil rozumy skladníka, které potom v písni slyšíme, a zadělal si tím na několik problémů, ale k tomu později.

  Tak ty hraješ na kytaru v MTV, jenže hraješ pěkně blbě, vybodni se na to, stejně jen dostáváš prachy za nic, a kočky ti zadarmo lezou do postele…“ Baskytarista Nikki Sixx ze skupiny Mötley Crüe se později nechal slyšet, že si je jistý tím, že právě klip jeho skupiny sledoval onen skladník.

  Samotnou skladbu Dire Straits nahrávali v proslulých studiích producenta George Martina na ostrově Montserrat v Karibském moři, kde shodou náhod pobýval na dovolené i Sting. Když se zastavil ve studiu, navrhl Mark, aby se nahrávání zúčastnil. Sting přispěl nejen pěvecky, ale i autorsky údajně veršem „I want my MTV“ (na bázi melodie hitu Don’t Stand So Close To Me od Stingovy skupiny Police). Sám prý vůbec nechtěl být uveden jako spoluautor, ale prosadila to jeho vydavatelská společnost – pochopitelně kvůli podílům ze zisku. Knopfler chtěl, aby v tomto případě jeho kytara zněla podobně jako Billymu Gibbonsovi ze skupiny ZZ Top, dokonce ho požádal o radu, jak toho docílit. Gibbons později vtipkoval: „Neodvedl tak špatnou práci, když vezmete v úvahu, že jsem mu nic neprozradil.

  Videoklip s počítačovou animací kopírující text písně režíroval Steve Barron, který krátké hudební snímky točil i s dalšími kapelami (velký úspěch měla např. Take On Me od norských a-ha, se kterou se Money For Nothing přetahovala o první místo v americkém žebříčku). Počítačová animace byla tehdy ještě zcela v plenkách, i tím byl snímek zajímavý. Paradoxně sám Knopfler prý natáčení videoklipů nesnášel a na animovanou nabídku režiséra kývl hlavně proto, že to znamenalo, že v něm nemusí vystupovat.

  Vzhledem k tomu, že na začátku písně slyšíme verše proklamující televizní hudební kanál MTV, jejich producenti videoklip začali okamžitě nasazovat do vysílání a zásadně tím ovlivnili slávu skupiny v Americe. Bylo to poprvé, kdy tam Dire Straits dosáhli až na vrchol žebříčku (stejně tak v sousední Kanadě). Při předávání cen MTV za klipy roku 1986 vyhrál právě Money For Nothing první cenu (sama písnička navíc získala i cenu Grammy za nejlepší rockovou píseň). Ostatně Stingem zpívaný verš „I want my MTV“ hudební kanál často využíval ve vlastní propagaci. A když MTV startovala v Evropě, byla Money For Nothing jejím startovacím klipem.

  Singl se stal skutečně obrovským hitem po celém světě a přivedl skupině Dire Straits nejen mnoho nových fanoušků, ale také „zlé krve“. Protože Knopfler zpíval v první osobě, mohlo se zdát, že zpívá své názory. „Napsal mi třeba redaktor jedněch londýnských novin pro homosexuály, že to byla pěkná podpásovka,“ popisoval Knopfler problémy s verši shazujícími homosexuály. „Je jistě spousta pitomců mezi gayi, stejně jako mezi ostatními lidmi, otázkou je, zda bych tedy neměl psát v obecném stylu, ale přímo o někom. Popravdě dodnes nevím, jestli je správné psát písničku v jiné než první osobě. Zpěvák Money For Nothing je skutečný ignorant, pitomec, který za vším vidí jen peníze. Myslím tím, že si neváží rockových hudebníků, vidí je jako někoho, kdo vůbec nepracuje a přesto je bohatý. A to vnímá jako podvod na sobě…“ Právě kvůli narážkám na homosexuály kanadská asociace rozhlasových stanic v roce 2011 zakázala načas píseň vysílat.

  Se Stingem si Dire Straits píseň v roce 1985 zahráli i na charitativním koncertu Live Aid ve Wembley. V roce 1997 si ji zahráli opět spolu na dobročinné akci Music For Montserrat, ovšem tentokrát na druhou kytaru hrál Eric Clapton a na bicí Phil Collins.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...