Dire Straits – So Far Away

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Již několikrát jsme v Praze mohli tleskat Marku Knopflerovi, který je dnes už členem Rock and rollové síně slávy, ačkoliv na uváděcí ceremoniál odmítl přijet.  Dnes si v hudební knihovně připomeneme další z nesmrtelných hitů jeho někdejší skupiny Dire Straits, který se jmenuje So Far Away.

    Mark Knopfler je také autorem písničky So Far Away, a o tom, nakolik skupina Dire Straits nahrávce věřila, vypovídá fakt, že z ní udělali „otvírák“ svého pátého studiového alba Brothers In Arms. Stala se také jeho prvním singlem a prvním ze série hitů (z této LP desky bodovaly v žebříčcích i titulní Brothers In Arms, duet Knopflera se Stingem Money For Nothing, dále Walk Of Life a Your Latest Trick). So Far Away se hitem stala v Anglii, Nizozemí, Austrálii, Kanadě, Norsku, Švýcarsku, Švédsku nebo Itálii, a když s ročním zpožděním vyšla i ve Spojených státech, zabodovala v Top 20 i tam. Ostatně samotné album Brothers In Arms se stalo devítinásobně platinovým a je sedmým nejprodávanějším albem britské hudební historie – zkrátka Dire Straits na vrcholu sil.

    Kapela odjela singl i celou desku nahrávat na malý ostrov v Karibiku Montserrat. Produkci si držel Knopfler spolu s Neilem Dorfsmanem a byl to jeden z prvních případů, kdy se nahrávalo rovnou na digitální 24stopé přístroje pro CD vydání v kvalitě DDD (ačkoliv deska pak vyšla i na vinylu). Studio byla malá místnost, sotva šest metrů čtverečných, ale producent Dorfsman později s úsměvem řekl: „Studio mělo dobrý zvuk, ale hlavní místnost rozhodně nebyla tím, čím by se dalo chlubit. Zvuk studia dělal hlavně jeho pult.“ Nakonec z toho byly dvě ceny Grammy a cena Brit Awards za nejlepší album roku.

    So Far Away se stala stabilní součástí koncertů Dire Straits, později i samotného Knopflera. V roce 2006 si autor hitu zazpíval So Far Away také na turné se svou blízkou kamarádkou Emmylou Harris a tato verze vyšla i na jejich koncertním albu Real Live Roadrunning.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...