Dire Straits – Romeo And Juliet

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Shakespearovo drama Romeo a Julie o lásce a znepřátelených rodinách dnes zná každé malé dítě. Alespoň obsahem. Doufejme. Slavný příběh od té doby inspiroval nejen knihy, filmy a obrazy, ale také písně – dokladem toho je hit Romeo And Juliet od Dire Straits.

  Jako další stěžejní hity skupiny i tento napsal Mark Knopfler. Námět písně je dílem slavného dramatika pouze inspirovaný, a to jen velmi volně. Lásce Romea a Julie v písni sice také není přáno, ale především proto, že Julie nešťastného Romea zavrhne.

  A Knopfler v tomto případě opisoval ze života. Zatímco sebe pasoval do role Romea, onou Julií byla jeho ex-přítelkyně Holly Vincent, která vedla skupinu Holly And The Italians. Na autobiografické momenty poukazovala i shoda některých obratů, které Mark v textu použil a které předtím Holly Vincent použila v rozhovoru, kde rozpad vztahu popisovala. Ostatně sám Mark později řekl: „Retrospektiva je moc dobrá věc. Mít čas na přemýšlení a potom to sepsat. Některé z těchto písní (na albu Making Movies, ze kterého hit pochází, pozn.) vznikaly v období velkých turbulencí. Necítil jsem se vůbec v pohodě nebo pohromadě… Natáčení písně Romeo And Juliet zabralo hodně, protože to si vyžádalo opravdu hodně času a zvláštní pozornosti.“

  V textu Mark zmiňuje i jiné známé „love songy“ jako Somewhere z West Side Story nebo My Boyfriend’s Back od dívčí skupiny Angels. Hostem na nahrávání celého alba byl Roy Bittan, klávesista Springsteenova E-Street Bandu, naopak v době natáčení desky už se natolik vyostřil vztah mezi Markem a jeho bratrem Davidem, že David Knopfler kapelu opustil: „Odešel jsem, protože už nebylo cesty, jak bychom s Markem mohli pracovat v jedné skupině. Chodili jsme po studiu a oba jen koukali do země, komunikace mezi námi byla na bodu mrazu.

  V roce 2007 písničku převzala skupina Killers, její leader Brandon Flowers to komentoval slovy, že sice nebyli nikdy velcí fanoušci Dire Straits, ale že přesto Romeo And Juliet považuje za jednu z nejlepších písniček. Do svého repertoáru ji zařadili také Indigo Girls, Lisa Mitchell, Matt Nathanson, Edwin McCain nebo Michael Stanley. V podání Dire Straits zazněla i v mnoha filmech jako Na plný pecky, Poslední mejdan nebo Jednotka příliš rychlého nasazení. Dodnes nechybí také v setlistech Knopflerových koncertů.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...