Dire Straits – Lady Writer

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Dire Straits se v domovské Británii proslavila hned svým prvním singlem Sultans Of Swing, který roku 1978 bodoval v Top 10. Následujícího roku nabídla skupina svůj druhý singl, který ovšem první desítku minul. Přesto patří dodnes Lady Writer ke zlatému fondu skupiny.

  Lady Writer je podobně jako beatlesovská Paperback Writer inspirovaná profesí, se kterou všichni textaři chtě nechtě koketují – spisovatelství. Mark Knopfler ale napsání textu nijak předem nepromýšlel. Seděl u televize a sledoval televizní pořad, ve kterém probíhala debata se spisovatelkou Marinou Warner. Spisovatelka právě hovořila o Panně Marii, které věnovala svou poslední knihu, když Knopflera políbila múza a on vychrlil text písně inspirovaný právě probíhající debatou.

  Ano, myslím, že je to o mně,“ komentovala později s úsměvem písničku spisovatelka. „Raději bych se proslavila v pop kultuře něčím jiným, ale to asi nezvládnu.“ Marina Warner, která se specializuje na kratší literární útvary, mýty a historii, je držitelkou mnoha ocenění, včetně prestižního státního britského vyznamenání řádu OBE.

  Kritikové zprvu skladbu nijak nadšeně nepřijali, spíše v ní viděli kopii prvního hitu skupiny. Těsně také minula první padesátku (umístila se na #51), ve Spojených státech v „horké stovce“ časopisu Billboard zabodovala na #45. Dire Straits ji sice hráli na svých turné na konci 70. let, ale brzy ji ze svého setlistu vyřadili také a nevrací se k ní na svých koncertech zpravidla ani Mark Knopfler. Přesto dodnes patří mezi fanoušky k nejoblíbenějším písním jejich repertoáru.

  Lady Writer vyšla na druhém albu kapely Communiqué, a pokud bylo přijetí singlu vlažnější, album získalo platinovou desku za prodej ve Velké Británii a zlato v Americe. Prodalo se ho miliony kusů po celém světě, na první místa žebříčku dosáhlo např. v Německu, Švédsku či na novém Zélandě.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...