Dire Straits – Down To The Waterline

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Osmnáct let existence skupiny Dire Straits přivedlo na svět šest dlouhohrajících desek a kapelu, která se stala pop-rockovou legendou. Zejména Mark Knopfler stál za jejich největšími úspěchy, i když přínos měla samozřejmě celá skupina. Dnes se podíváme na jednu z písní, kterou legenda začínala, Down To The Waterline.

    Dire Straits vyrazili za slávou v roce 1977. Natočili tehdy pásek s pěti písničkami a sebevědomě jej poslali do rádia BBC, konkrétně DJ Charliemu Gillettovi, který uváděl populární pořad Honky Tonkin’ na stanici London. Gilletta pásek natolik zaujal, že z něj dokonce hned do svého vysílání jednu píseň vzal – Sultans Of Swing. O dva měsíce později už přišla nabídka společnosti Phonogram Records (a pobočky Vertigo) a neznámá skupina měla brzy regulérní nahrávací kontakt. Ukázalo se, že Gillett měl skutečně čich, Sultans Of Swing jako první singl kapely skutečně v zápětí prorazil všude po světě. Pro druhý singl natočili Dire Straits v profesionálním studiu další dvě písně z onoho pásku, obě měly v názvu slovíčko voda – Water Of Love a Down To The Waterline. Na A-stranu sice vybrali první jmenovanou, ale známější dodnes zůstává spíše Down To The Waterline.

    Mark Knopfler ji napsal jako vzpomínku na romantický vztah, který měl s jednou dívkou jako mladý kluk. Ona „waterline“ (čára ponoru) prý odkazovala na řeku Tyne, kolem které se s dívkou Knopfler často procházel ve městě Newcastle, kde vyrostl. Alespoň toto všechno prozradil Markův bratr David, doprovodný kytarista skupiny Dire Straits.

    Down To The Waterline se z pozice odstrčené B strany rychle posunula dopředu. Otevírala první album kapely (nazvané pouze Dire Straits) a figuruje i na výběrových deskách skupiny (např. Money For Nothing) nebo živých záznamech z rozhlasu Live At The BBC.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...