Derek and the Dominos – Bell Bottom Blues

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ačkoliv je se skupinou Derek and the Dominos spojený především hit Layla, který napsal Eric Clapton pro svou budoucí ženu Pattie, nebyl to jediný hit, který skupina vydala. V jejím stínu zůstává neoprávněně skrytá skladba Bell Bottom Blues.

  Skupina Derek and the Dominos vznikla z Claptonovy frustrace po rozpadu kapel Cream a Blind Faith. Tvořili ji hlavně hudebníci z bývalých Delaney & Bonnie and Friends, kteří spolupracovali na albu George Harrisona All Things Must Pass. Poté natočili i vlastní studiové album nazvané Layla and Other Assorted Love Songs a právě na něm se ukrývala i Bell Bottom Blues.

  Stejně jako v případě hitu Layla, i zde autorovi Erikovi Claptonovi za múzu posloužila Pattie, rozená Boyd, manželka Claptonova kamaráda George Harrisona z Beatles. Vztah Harrisonových procházel krizí, během níž se do sebe Eric a Pattie zamilovali, což pomohlo i vzniku skladby Bell Bottom Blues. Ericovi se závěrem rozdělané písně pomohl klávesák Bobby Whitlock, který původně nebyl jako spoluautor uvedený a prosadil si to až po mnoha letech. Eric proti tomu nikterak neprotestoval a kredit mu přiznal.

  Bell-Bottoms bylo spojení slov, které označovalo tehdy velmi módní kalhoty – zvony. Ty nebyly nedostatkovým zbožím jen v komunistickém Československu, ale také v Londýně. Proto Pattie poprosila Erika, aby jí z turné po Americe přivezl několik takových kalhot. Eric dodal nejen kalhoty, ale také blues o nich a o Pattie. Tak alespoň praví legenda. Spoluautor Whitlock si však pamatuje jiný příběh: „Eric někde potkal jistou holku, která vypadala jako princezna z Persie nebo něco takového. Nosila zvony a visela na Erikovi,“ popisoval Whitlock zážitek z francouzského turné skupiny. „Neuměla ani slovo anglicky a na rande museli chodit s tlumočníkem. Celý ten vztah netrval ani týden, ale Eric hned začal pracovat na té písni a dodělali jsme ji u něho doma v Anglii.“

  Bell Bottom Blues nakonec vyšla jako druhý singl z alba Layla, a i když skladba nedosáhla slávy své předchůdkyně, zabodovala i v americkém žebříčku Billboard a Eric se k ní čas od času vrátil i na koncertech. Předělávku nazpívala Cher na album Stars, odkaz na písničku použila Lady Gaga do své skladby Dope.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...