Del Shannon – Runaway

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Dneska v hudební knihovně připomeneme jednu z nezapomenutelných písní začátku 60. let, která se stala vůbec největším hitem Británie roku 1961. Zpíval ji Američan Del Shannon a jmenuje se Runaway.

  Runaway je jedním z těch nemnoha případů, kdy hit vznikl ne snad přímo omylem, ale tak lehce, jak jen mohl. Del Shannon zkoušel se svou kapelou v klubu, kde hráli a klávesista Max Crook improvizoval na akordy A minor a G, což zaujalo Shannona, přidal se a stejně tak i bubeník. Jamovali na tento riff asi patnáct minut, když už to majitel klubu nevydržel a kapelu požádal, ať už proboha hraje něco jiného. Nicméně Shannon do druhého dne napsal k melodii i slova o nešťastné lásce a novinka byla na světě.

  Vzápětí vzala svět útokem, jak už bylo řečeno, v Británii se stala největším hitem roku, vrchol žebříčku dobyla i v USA a stala se Shannonovým největším hitem vůbec, později  jej přezpíval ještě v roce 1967 a znovu pak pro znělku seriálu Crime Story v 80. letech, Runaway zněla ale i ve filmu George Lucase American Graffiti a např. Tom Petty ji zmínil v textu své písně Runnin‘ Down A Dream, přezpívali ji také třeba Bonnie Rait, Queen nebo Alex Harvey.

  Kariéra Del Shannona od 70. let postupně mizela, za což mohl do velké míry i alkohol. Koncem 80. let se spekulovalo, že se stane nástupcem Roye Orbisona v „super skupině“ Travelling Wilburys (Bob Dylan, George Harrison, Tom Petty a Jeff Lynne), Petty i Lynne navíc už s Shannonem dříve spolupracovali, takže to nebylo nepravděpodobné, nicméně 8. února roku 1990 se Del Shannon ve svém kalifornském domě zastřelil. Travelling Wilburys vzápětí k jeho poctě natočili právě hit Runaway a Jeff Lynne posmrtně dokončil produkci jeho posledního alba Rock On

  Runaway je jednou z 500 nejlepších písní historie rocku a popu podle časopisu Rolling Stone.

  Interpret: Del Shannon
  Autoři: Del Shannon / Max Crook
  Rok vydání: 1961

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...