Deep Purple – Smoke On The Water

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Jeden z nejslavnějších rockových rifů vymyslela kapela Deep Purple pro svou hitovku Smoke On The Water, jaký je příběh jejího vzniku se dnes dozvíte v hudební knihovně.

  4. prosince 1971 trávili Deep Purple ve Švýcarsku, kde chtěli natáčet písně (v pojízdném studiu Rolling Stones) pro své album Machine Head. V nedalekém kasinu Montreaux tehdy vystupoval Frank Zappa se svou kapelou, ale během jeho show vypukl v hotelu požár. Zappa během něj přišel o veškeré vybavení a kouř z hořícího kasina se dlouho nesl nad přilehlým jezerem Geneva. Deep Purple byli zatím ubytovani v hotelu na druhé straně jezera a požár tam odsud pozorovali. A právě podle kouře vznášejícího se nad jezerem napsali společnými silami celé kapely svůj další hit Smoke On The Water (Kouř nad vodou). Celý text je vlastně skutečný popis událostí, které se během požáru staly.


  skutečný "smoke on the water", hořící kasino Montreaux

  Smoke On The Water se pak stala stěžejním hitem veleúspěšného alba Machine Head a zařadila se i do pětistovky nejlepších rockových písní podle časopisu Rolling Stone. Ale zpočátku se vůbec nezdálo, že o hit půjde, skupina na píseň nijak nesázela a ani ji nevydala na singlu, teprve rok po vydání alba v Británii, vyšla na singlu v Americe a okamžitě vystřelila v hitparádách speciálně v USA a Kanadě.

  U kasina Montreaux dokonce později vznikl pomník této písni, na kterém je v notách vytesaný i její úvodní riff.

  Smoke On The Water žila svým životem a Ian Gillan ji hrál i po svém odchodu od Deep Purple jak s Black Sabbath, tak se svou kapelou Gillan, Ritchie Blackmore si ji zase odnesl do svých Rainbow. Sáhli po ní ale i osobnosti jako Bryan Adams, Paul Rodgers, Metallica, nahrál ji dokonce Pat Boone a na webu You Tube si ji můžete poslechnou jako kytarový duet mezi Davidem Gilmourem z Pink Floyd a Brianem Mayem z Queen.

  Interpret: Deep Purple
  Autoři: Ritchie Blackmore / Ian Gillan / Roger Glover / Jon Lord / Ian Paice
  Rok vydání: 1972

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...