Deep Purple – Hush

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Deep Purple se proslavili vlastní rockovou muzikou postavenou na ostrých kytarách Ritchieho Blackmoora, varhanách Jona Lorda nebo bicích Iana Paiceho. A samozřejmě vokálech nejdříve Roda Evanse, poté Ian Gillana. V případě největšího hitu jejich debutového alba si pak pomohli převzatou písničkou Hush.

  Hush napsal zpěvák Joe South ovlivněný starým černošským spirituálem, ale posunutým spíše do countryového duchu. Ovšem neudělal ji primárně pro sebe, ale pro kolegu Billyho Joa Royala, který s ní v 60. letech měl pak i menší hit. U toho by asi i zůstalo, kdyby Deep Purple v roce 1968 nevybírali písně pro své první album Shades Of Deep Purple, které bylo z poloviny sestavené z jejich vlastních písniček a z poloviny z předělávek (např. Help! od Beatles, Hey Joe od Hendrixe nebo I’m So Glad od Cream). Klávesista Jon Lord byl původně proti ní, zdála se mu příliš popová, ale Ritchie Blackmoore ho přesvědčil, že když ji předělají po svém, bude fungovat. Lord si potom do písně vymyslel zvláštní styl hraní na varhany, který sám popsal slovy „asi jako kdybych na bonga hrál sambu“.

  A ačkoliv to bývá obráceně, Hush v domovské zemi Deep Purple, v Británii úplně propadla, zato za oceánem se stala brzy obrovským hitem a probojovala se do první pětky hitů jak ve Spojených státech, tak v Kanadě. Zajímavé je, že se pak stala hitem v podání Deep Purple ještě jednou v roce 1988, kdy ji vydali na singlu v koncertní verzi z turné k 25. výročí existence kapely (to už ji zpíval Ian Gillan, původní verzi Rod Evans), i podruhé ale měla větší ohlas v Americe.

  Písnička zněla také v mnoha filmech, za všechny jmenujme třeba Apollo 13 nebo Cuarónovo drama Potomci lidí. Z dalších hudebníků ji v podobně rockovém aranžmá nahráli také např. Thin Lizzy nebo Kula Shaker (ti ji naopak v Británii poslali až na 2. místo žebříčku, zatímco v Americe byla od nich přijata vlažně).

  Interpret: Deep Purple
  Autoři: Joe South
  Rok vydání: 1968

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...