David Bowie – Young Americans

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Generace anglických hudebníků úspěšných v 60. letech z většiny vzhlížela k americké rock and rollové scéně padesátých let. Díky tomu pro ně Spojené státy byly do jisté míry vysněným místem. Postupně ale tato představa vzala za své, zejména ve stínu války ve Vietnamu a dalších politických a sociálních konfliktů 70. let. Svůj pohled na Ameriku do jedné písně vložil také David Bowie.

  Sám ale říkal, že mu nešlo o politiku: „Není za tím žádný příběh, prostě jen mladí Američané. Je to o páru, který právě měl svatbu, ale ani jeden neví, jestli toho druhého opravdu miluje. Popravdě se milují, ale sami to nevědí. Tak trochu dilema…“ řekl Bowie v rozhovoru po vydání desky. Ve skutečnosti je ale text mnohem vrstevnatější a Bowie se v něm snažil zachytit styl amerického života od amerického prezidenta Nixona, čerstvě zdiskreditovaného aférou Watergate, přes vztahy černochů a bělochů, nošení zbraní, až po znaky amerického života popisované přes pornografický časopis Hustler, panenky Barbie nebo auta značky Chrysler.

  Bowie písničku (i stejnojmenné album) natáčel v Americe během turné. Měl na to několik dní ve Philadelphii, kde si pronajal studio. Většinu vokálů prý nazpíval až po půlnoci, protože se dočetl, že to tak dělá Frank Sinatra, a navíc byl v té době ve studiu větší klid.

  Perličkou je, že Bowie do textu písničky zapojil narážku na skladbu Beatles A Day In The Life, která se také soustředila na sociální (byť britské) téma. Nebyla to náhoda, Bowie se v té době velmi přátelil s Johnem Lennonem, dokonce spolu napsali a nahráli na stejné album písničku Fame (a předělávku starší Lennonovy Across The Universe).

  Singl Bowiemu přinesl hit v Británii, Irsku, Kanadě, Austrálie nebo Novém Zélandu a stal se jeho prvním Top 30 hitem v americkém Billboardu. Zazněl také v mnoha filmech jako Dogville či Manderlay (oba od Larse Von Triera), Obchodník se smrtí (s Nicolasem Cagem), Jack Reacher: Poslední výstřel (s Tomem Cruisem), Bolestná realita nebo Zůstaň se mnou.

  V 90. letech písničku přezpívala kapela Cure, ale aktuálně vyměnila jméno prezidenta Nixona za Billa Clintona. Další předělávky udělali např. Braids, Everything, Lily of the Valley nebo Danny Michel.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...