David Bowie – The Man Who Sold The World

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Fascinace světem science-fiction byla zejména v 70. letech dominantním tématem pro mnoho písní i koncepčního projektů Davida Bowieho. Patří k nim také album s titulní písní The Man Who Sold The World, tedy Muž, který prodal svět.

  Název si David Bowie vypůjčil z knihy amerického spisovatele sci-fi Roberta A. Heinleina (Cizinec v cizí zemi, Dost času na lásku aj.) nazvané The Man Who Sold The Moon (Muž, který prodal Měsíc). Nicméně samotný text písně už knihou inspirovaný není. „Napsal jsem tu písničku, protože jsem hledal určitou část sebe sama,“ řekl později Bowie v programu BBC. „Dneska už se možná díky svému životnímu stylu a stavu mysli cítím ve větší pohodě (smích). Ve stavu mojí duše možná cítím už větší jednotu. Tahle písnička pro mě vždycky představovala stav, jak jste se cítili, když jste byli mladí. Kdy víte, že existuje část vás, kterou jste pořád ještě plně neobjevili. Prožíváte tuhle úžasnou dobu hledání sebe sama, hledání, kdo doopravdy jste.“

  Bowie ovšem v době vydání alba žádnou z písní desky nevybral pro singlový, tj. hitový trh. Na několika místech světa sice vyšla All The Madmen, ale skutečný singl k desce nevyšel. Nakonec se však právě z této písně stal hit, a to v podání skotské zpěvačky a herečky, miláčka britského publika – Lulu.

  Rock and rollová interpretka, která se proslavila už prvním singlem Shout, se tehdy s Davidem setkala v hotelu a dohodli se, že spolu něco udělají. „Nemyslela jsem, že k tomu kdy dojde, ale on se ozval už za dva dny. Byl tehdy přímo božský, udělala bych cokoliv, co by řekl. Milovala jsem veškerou jeho práci. Nemyslela jsem sice, že The Man Who Sold The World je úplně píseň k mému hlasu, ale byla dostatečně silná sama o sobě. A já neměla nejmenší tušení, o čem to je. David mi ve studiu řekl, ať kouřím víc cigaret, že to prospěje hlasu…“

  Bowie nakonec nahrávku Lulu produkoval, zpíval doprovodné vokály a hrál na saxofon. Pozvali špičkové hudebníky (např. bubeníka Aynsleye Dunbara nebo pianistu Mikea Garsona) a za pár týdnů už zpěvačka málem dobyla vrchol britského žebříčku (#3). Paradoxně byla Lulu hned vzápětí oslovena, aby nazpívala titulní píseň k nové bondovce, která měla příbuzný titul: The Man With The Golden Gun.

  V dalších letech si Muže, který prodal svět vypůjčila ještě celá řada dalších umělců jako Nirvana, Simple Minds, Here & Now, Richard Barone nebo John Cougar Mellancmap. Také sám Bowie ji zařazoval do svých koncertních show. V roce 1995 ji v živé verzi vydal i na singlu a přeci jen ji tak poslal do žebříčku i sám za sebe. Zařadil ji také na své poslední turné v roce 2004, a byla to dokonce poslední píseň, kterou celou dozpíval na pražském koncertě, než jej musel ze zdravotních důvodů ukončit (během písně Changes).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...