David Bowie – Starman

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Start úspěšné kariéry Davida Bowieho byl pozvolný. Jeho hit Space Oddity sice v roce 1969 obletěl svět, ale následující singly se prodávaly slabě a vesměs úspěšná alba žádný další hit neprodukovala celé tři roky. Jenomže potom se Bowie vrátil k vesmírnému tématu a z kosmu se snesl Ziggy Stardust. Rázem bylo všechno jinak.

  The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars (Vzestup a pád Ziggyho Hvězdopracha a Pavouků z Marsu) bylo páté album Bowieho věnované koncepčnímu sci-fi příběhu. Postava Ziggyho, jakéhosi „lidského mimozemšťana“ užívajícího si slávy rock and rollové hvězdy, představoval vesměs Bowieho alter ego. Kombinoval tehdejší stále silnější chuť po dobývání vesmíru s uhasínající touhou po ideálech šedesátých let. Davida nabarvená show podpořená jeho divokými kostýmy definitivně katapultovala mezi hvězdy. Hitem alba se stal Starman.

  „Celá deska už byla hotová, když někdo z RCA řekl, že tam chybí hit, ať nějaký doděláme,“ vzpomínal producent Ken Scott. „Tak jsme se vrátili do studia a udělali Starmana, celé to vzniklo strašně rychle, snad během jediného dne.“ Skladbu melodicky inspirovala Over The Rainbow, klasika z muzikálového Čaroděje ze země Oz. Někteří kritikové v písni slyší ohlas hitů konkurenčního muzikanta Marca Bolana a jeho kapely T. Rex, konkrétně hitů Hot Love a Telegram Sam, jiní zase náznaky hitu You Keep Me Hangin‘ On od dívčích Supremes. Ať už šlo o směs všech motivů nebo původní Bowieho nápad, písnička se rázem stala obrovským hitem. „Starman jsou čtyři minuty a deset sekund obrovského úspěchu,“ komentoval píseň jeden z nejpopulárnějších DJ své doby, John Peel.

  Bubeník tehdejší Davidovy kapely (Pavouků z Marsu) byl Woody Woodmansey. „Starmana miluju, celý ten koncept o naději, který skladba přináší,“ řekl Woody v roce 2008. „Odvedlo to pozornost od všech těch depresivních afér sedmdesátých let. Vytvářelo to lepší budoucnost…“ A lidé, zejména mladí posluchači z Británie na koncept slyšeli. Singl vyskočil do první desítky, stejně jako celé album o Ziggym Stardustovi. David Bowie byl nadále jasnou hvězdou – jen do konce 70. let vydal dvě desítky hitových singlů!

  Legendární bylo už vystoupení v televizní show Top Of The Pops. Bowie se s Pavouky oblékli do svítivých obleků, čímž pomohli zpopularizování celé rozjíždějící se popularity tzv. glam rocku. Právě ve své době lehce skandální vystoupení Davida v této show se bere za milník v jeho popularitě. Bowie si vystavěl transsexuální image, která se pro celý glam rock stala jedním z charakteristických rysů. „Vystoupení v Top Of The Pops bylo něco jako dobytí vrcholu Everestu,“ vzpomíná na show bubeník Woody: „Pamatuju, že jsme stáli ve frontě a čekali, až na nás přijde řada. Vedle stáli Status Quo. My v těch oblecích a oni v klasických džínách. Francis Rossi se na mě podíval a řekl: ‚Do pr*ele, kvůli vám si připadám starej…‘ Starman změnil všechno…“

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...