David Bowie – Heroes

 • Kategorie: Hudební knihovna

  David Bowie měl dříve mezi hudebními kritiky přezdívku chameleon, protože prošel celou řadu hudebních stylů. Vždy do své muziky ale vložil svůj charakteristický rukopis. Jedním z jeho největších hitů je i píseň Heroes (Hrdinové).

  Písnička vypravuje romantický příběh dvou milenců, kteří se scházejí u Berlínské zdi. Teprve po letech v roce 2003 Bowie přiznal, že šlo o skutečný příběh z doby, kdy v Berlíně žil a natáčel: „Dnes už to můžu prozradit, vždycky jsem říkal, že je to příběh vymyšlených milenců u Berlínské zdi, ale ve skutečnosti to byl Tony Visconti /Bowieho producent pozn./ a jeho tehdejší přítelkyně. Tony byl ale tehdy ženatý, a tak jsem to nikdy nesměl prozradit /směje se/. Ale ptal jsem se ho a dnes už můžu říct, že to skutečně byli oni v době, kdy jsme v Berlíně pracovali. Tonyho manželství už mlelo z posledního a bylo dojemné vidět, jak je zamilovaný do té dívky. Právě o tom je ta písnička.“

  Sám David Bowie se tehdy cítil vyčerpaný ze slávy a života hvězdy v centru Británie Londýně, proto se doslova ukryl v Berlíně v malém pronajatém bytě v domě, kde byla autodílna.

  Na písničce Heroes se podílelo více známých hudebníků, spoluskladatelem je slavný Brian Eno z Roxy Music, na kytaru zase hraje Robert Fripp z legendárních King Crimson. Bowie ji natočil navíc i v Němčině (Helden) a francouzštině (Heros). V Británii ji představil v TV show, kam ho pozval jeho kamarád Marc Bolan z T-Rex. Ten týden na to se svou přítelkyní zahynul při autonehodě.

  Ze skupin, které Heroes přezpívaly, připomeňme např. Blondie nebo The Wallflowers.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...