David Bowie – China Girl

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V polovině sedmdesátých let už byl David Bowie světoznámou hvězdou. V roce 1976 se stáhl do Švýcarska a začal se výrazně zajímat i o jiné než hudební umění, zejména malbu a fotografii. Stal se z něj sběratel moderního umění a začal se také více věnovat literatuře. Usadil se v Západním Berlíně a zde vznikaly jeho nové písně, mimo jiné China Girl.

  Písničku složil Bowie spolu se svým kamarádem, se kterým tehdy velmi vydatně spolupracoval – Iggym Popem. A byl to právě Iggy, který nahrál písničku jako první, v roce 1977 ji zařadil na album The Idiot. Inspirací pro China Girl se prý stala skutečná dívka, která poblouznila právě Popa. Navzdory názvu Čínská dívka ale nešlo o Číňanku, nýbrž Vietnamku Kuelan Nguyen. Nicméně skladba by pravděpodobně zůstala zapomenutou perličkou alba The Idiot, kdyby se k ní nevrátil sám Bowie.

  V roce 1983 chytil David dech s novou generací. Album Let’s Dance bouralo žebříčky, stejně jako jeho titulní skladba. Vydavatelská firma chtěla kout železo a rychle nabídnout další hit. Nemuseli chodit daleko, na LP totiž David natočil právě i svou verzi China Girl. Byl z toho vzápětí jen o chloupek menší hit než předešlý singl (kupříkladu na vrchol britského žebříčku Bowieho nepustili pouze Police s Every Breath You Take).

  V té době už se naplno rozjížděla popularita MTV a to znamenalo zlatou éru videoklipů. K China Girl si Bowie najal svého dvorního režiséra Davida Malleta (který stojí i za hudebními snímky Queen, Blondie, Petera Gabriela, Pink Floyd nebo Tiny Turner). Natáčelo se v čínské čtvrti Sydney a čínskou dívku si zahrála Geeling Ng, servírka, které si Bowie všiml v baru a jednoduše jí roli nabídl. Odstartoval tím její hereckou a modelingovou kariéru (zahrála si například jednu z pobočnic Tiny Turner ve snímku Šílený Max a Dóm hromu), a dokonce spolu nějakou dobu žili. Ng také později vyvracela fámu, že ve finální scéně klipu, kdy se pár miluje v příboji vln, filmovali skutečný sex: „Opravdu jsme spolu neměli sex na té pláži. Natáčelo se v 5 hodin ráno, voda byla ledová a byla vším, jen ne dobrým lubrikantem. Kolem nás celý štáb a běhali tam sportovci. Nebyla to zrovna romantická situace.“

  Kvůli politickému podtextu byl nakonec klip zakázán v mnoha zemích, ale získal cenu MTV.

  Na nahrávce hraje na kytaru jeden z nejoceňovanějších kytaristů – Stevie Ray Vaughan, kterému právě Bowie výrazně pomohl ke zviditelnění (nahrál s ním téměř celé album Let’s Dance). Orientální kytarový rif (mimochodem nepřítomný na Iggyho verzi) vymyslel ovšem producent nahrávky Nile Rodgers. „Říkal jsem si, že to David bude buď tak nesnášet, že mě vyrazí, anebo v tom uvidí ten komediální potenciál, protože ta písnička byla vlastně docela hloupá popovka,“ smál se Rodgers později. Bowie prý byl z výsledku nadšený a spolu s ním zjevně i všichni fanoušci.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...