David Bowie – Blue Jean

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Slavný hudebník, o kterém se i po jeho předčasném odchodu velmi mluví, David Bowie. Jeho návrat do světa muziky měl obrovský ohlas a jeho poslední deska The Next Day trhala rekordy prodejnosti a sbírala cenu za cenou. My si dnes ale představíme starší Bowieho hit Blue Jean.

  V roce 1983 byl David Bowie v zenitu slávy, jeho album Let’s Dance bouralo žebříčky, stejně jako titulní singl i následující hity China Girl a Modern Love. Na novou desku (pozdější album Tonight) se tedy čekalo s velkým napětím. Album (ačkoliv mělo své kritiky) a jeho pilotní singl Blue Jean splnily očekávání  a opět se prodávaly v milionových obratech.

  Přitom samotná písnička z Bowieho pohledu není něčím zvláštním, s odstupem několika let ji nehodnotil nijak zvlášť vysoko: „Blue Jean je jen sexistický rock and roll. /směje se/ Je to o balení holek, zrovna moc intelektuální písnička to není.“ Popové žebříčky ale intelektuální hloubku nikdy neřešily a Blue Jean vyskočila do první desítky v Anglii, Americe, Kanadě, Irsku, Norsku nebo Švédsku. Dokud David koncertoval, nechyběla také na žádném jeho turné.

  Samotnou písničku (stejně jako celé album Tonight) odjel Bowie natáčet do kanadského Quebeku. Právě dokončil turné k předešlému albu, během něhož neměl čas na psaní písniček. Blue Jean byla jednou ze dvou písní, které na nové album napsal sám Bowie. S některými dalšími mu pomohl např. kamarád Iggy Pop, pro jiné sáhl do slavné minulosti (např. God Only Knows od Beach Boys). Inspirací k Blue Jean mu bylo prý klasické rockabilly Eddieho Cochrana.

  K písni byl natočený televizní promo snímek o délce 21 minut Jazzin’ for Blue Jean, samotná písnička z něj vystřižená jako klip pak často zněla i na MTV. Film režíroval Julien Temple (mimo jiné autor známého snímku se Sex Pistols – The Great Rock ’n’ Roll Swindle).

  O nástroje se postarali samí slavní hudebníci: na kytaru hraje Carlos Alomar, slavný Portorikánec, který kromě Bowieho nahrával s osobnostmi jako James Brown, Ben E. King, John Lennon, Paul McCartney, Brian Eno nebo Mick Jagger. Baskytarista Carmine Rojas se může pochlubit spoluprací s lidmi jako Rod Stewart, Joe Bonamassa, John Waite, Tina Turner nebo Stevie Wonder. Jméno bubeníka Omara Hakima najdeme zase spojené se jmény Carly Simon, Stinga, Madonny, Milese Davise, Bobbyho McFerrina nebo Dire Straits.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...