Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich – Legend Of Xanadu

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Jeden z nejkurióznějších názvů kapel (nejen) v 60. letech je bezesporu Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich. Britská kapela známá nejen dlouhou řadou svých hitů, ale také svým humorem, sjezdila tehdy celou Evropu a vedle hitů jako Bend It nebo Zabadak jim ten největší hit přinesl singl The Legend Of Xanadu.

    Ačkoliv si řadu písniček napsali sami členové skupiny, pro A strany svých singlů měli „najaté“ dva skladatele, kteří je v 60. letech bezchybně zásobovali jedním hitem za druhým – Kena Howarda a Alana Blaikleyho. Právě oni jim napsali také The Legend Of Xanadu. Inspirování Beatles se DDDBM&T (jak je občas zkráceně označovali v novinách) snažili na každý další singl vnést nějaký nový prvek, v tomto případě švihání bičem (které pak zpěvák Dave Dee se skutečným bičem přenesl i na pódia) a – pro ně tehdy netradiční – dechový doprovod, který místy připomínal stěžejní riff westernu Sedm statečných (dalším hitem s obdobným riffem byla Sweet Soul Music Arthura Conleyho).

    The Legend Of Xanadu překvapivě propadla v Americe (kde se kapele dobře prodával předešlý hit Zabadak), ale jinak bodovala v Top 10 v Británii, Irsku a Švédsku (všude první místo), dále v Austrálii, Holandsku, Rakousku, Belgii, Německu nebo Norsku a hitem se stala také v Japonsku.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...