Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich – Hold Tight

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Už několikrát jsme se zastavili u skupiny s neobvyklým názvem Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich. Začínali jako rock and rollová kapela pod názvem Dave Dee And The Bostons a v polovině 60. let přišel zásadní okamžik jejich kariéry – seznámili se se skladatelským týmem, který uchvátili natolik, že jim napsal hned tucet hitových singlů. Průlomovým byl ten s názvem Hold Tight.

  Za úspěchem skupiny stála autorská dvojice Ken Howard a Alan Blaikley, která v neuvěřitelném tempu složila všechny hity skupiny, a ještě stihla zásobovat několik dalších (Honeycombs, Herd, Lulu, Marmalade nebo Matthews Southern Comfort). Ken s Alanem se seznámili už jako kluci ve škole: „Vždycky jsme spolu na něčem dělali,“ vzpomínal Howard. „Oba jsme měli hudební zázemí, moje matka byla klavíristka a Alan zpíval ve sboru v St Mary’s-at-Finchley v Londýně.“ Oba se při práci skvěle doplňovali, Alan jejich spolupráci přirovnal k tenisové hře.

  „Dave Dee And The Bostons jsem objevil na jednom koncertě Honeycombs ve Swindonu. Byl jsem úplně hotový z jejich fantastického spojení neuvěřitelných harmonií a těžké choreografie, byli to spíš hudební akrobati. Navíc přidali humor, měli v sobě něco z toho tradičního britského kabaretu,“ vyprávěl Alan Blaikley o svém prvotním nadšení z kapely.

  A byli to právě Howard s Blaikleym, kteří navrhli změnu názvu na extravagantní složeninu ze skutečných přezdívek členů, tedy: Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich. První dva singly z roku 1965 (No Time a All I Want) ještě propadly, třetí (You Make It Move) poprvé skupině otevřel žebříčky. Ale byl to až čtvrtý singl, který z kapely udělal opravdové hitmakery. Jmenoval se Hold Tight a vyšel v únoru 1966.

  Skladatelé na nový hit šli chytře – rozhodli se použít to, co bylo blízké obrovskému množství Britů – fotbal. Základem Hold Tight je jednoduchá až primitivní melodie, či spíš skandovací rytmus fotbalových fanoušků, do kterého se jako bič zařízne zkreslený zvuk Tichovy kytary. Univerzální téma a chytlavá skladba se okamžitě stala hitem nejen v Británii, ale i v mnoha dalších zemích (Holandsko, Dánsko, Kanada nebo Austrálie). O Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich byl rázem obrovský zájem a v roce 1966 se v britském žebříčku usadili tak pevně, že v něm za celý rok figurovali padesát týdnů a pouze dva chyběli. To nedokázali ani Beatles ani Rolling Stones.

  V roce 2007 přiblížil hit Hold Tight mladší generaci americký režisér Quentin Tarantino, když píseň zařadil do svého filmu Auto zabiják s Kurtem Russellem v hlavní roli.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...