Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich – Bend It

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich procestovala za své slávy celý svět a s oblibou své písně stylizovala do zvuku různých zemí. Díky tomu zněla Okay! jako z Ruska, Legend Of Xanadu jako z Mexika či nějaké latinskoamerické země, Zabadak připomínal exotiku Afriky a dnešní příspěvek Bend It jako by vznikl přímo pod řeckým sluncem.

  Singl Bend It vyšel v září 1966 a pro skupinu byl velmi důležitý, předešlé dva singly (Hold Tight! a Hideaway) oba zabodovaly v britské Top 10 a Dave Dee & Co. potřebovali své jméno do třetice upevnit jasným hitem. Zopakovali proto předešlý recept a znovu vsadili na píseň, kterou jim přímo na tělo napsal skladatelský tým Ken Howard a Alan Blaikley.

  Skladbu produkoval Steve Rowland: „Byla to skvělá session, Howard s Blaikleym dodali mimořádně silnou skladbu. Celé studio vibrovalo, jakmile jsme začali natáčet. Řecké prázdniny byly tehdy v čele zájmu a my jsme přestavěli studio Philips na jedno z nejlepších míst, kterým všude proudilo víno retsina.“

  Dominantním zvukem nahrávky byl nástroj, všeobecně považovaný za tradiční řecký strunný nástroj buzuki, ale Rowland prozradil, že si tehdy vypomohli trikem: „Ta buzuki byla ve skutečnosti zpomalená mandolína,“ napsal po letech do CD kompletu nahrávek skupiny. A vyšlo to. Bend It se leckde dostala až na vrchol žebříčku (Dánsko, Německo či Nizozemí), v domovské Británii zabodovala na #2 (žebříček tehdy okupoval zesnulý Jim Reeves s hitem Distant Drums) a stala se jednou z nejznámějších písniček Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich.

  Přesto měla skladba občas kvůli sexuálnímu dvojsmyslu textu problém s vysíláním v amerických rádiích. Skupina proto nazpívala novou verzi s učesanějším textem a američtí posluchači si jich poprvé všimli. Velký hit z toho ovšem v USA nebyl – #110 (lokálně vstoupili do několika žebříčků mnohem lépe). O nic lépe si nevedly ani předělávky, kterých v Americe vyšla hned celá řada: Little Eva (známá hitem The Loco-Motion), Palm Beach Band Boys, Leroy Holmes & His New Music, Noblemen nebo Barbara Eden.

  Evropské prodeje originálu od DDDBM&T brzy hlásily miliónová čísla a Bend It pomohla udělat z kapely definitivně celoevropské hvězdy. A další předělávky přibývaly, skladbu nahrála maďarská Omega, James Last, Lynn Holland nebo Francouzska Elsa Martinelli. Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich písničku uvolnili i na charitativní album No One’s Gonna Change Our World (kam Beatles poslali Across The Universe), zazněla také v populárním animovaném seriálu Futurama.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...