Dave Davies (Kinks) – Death Of A Clown

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Není žádnou výjimkou v hudební historii, že z úspěšné skupiny začínají „odpadat“ její členové, aby to zkusili se sólovou dráhou a proslavili se sami za sebe. V 60. letech si takto „odskočil“ z Kinks kytarista a zpěvák Dave Davies.

  Hned ale musím uvést na pravou míru, že Dave Davies neměl v plánu z kapely zcela odejít, spíš zkoušel, jestli by se prosadil i pod svým jménem. Ostatně na jeho prvním sólovém singlu Kinks hrají a nakonec jeho hit i zařadili na jedno ze svých alb (Something Else by The Kinks). Takže to vlastně tak úplně sólový hit není.

  Jádro Kinks tvořili bratři Ray a Dave Daviesovi. Jejich vztah nebyl nijak zvlášť idylický, byl plný třenic, soupeření a trumfování se, ale přesto spolu v Kinks vydrželi téměř čtyři desetiletí. Dave to nedávno s úsměvem shrnul: „Miluju svého bratra, jen ho prostě nesnesu.“ Ray Davies brzy v Kinks převzal hlavní slova, byl to on, kdo skládal stěžejní hity skupiny a z většiny je také zpíval. Nebylo divu, že se mladší Dave cítil být v jeho stínu. V roce 1967 se proto rozhodl ukázat, co v něm je.

  Death Of A Clown  (Smrt klauna) přinesl v létě roku 1967, jak už  bylo řečeno,  o doprovod se postarali celí Kinks, bratr Ray nakonec přidal pár rad i jako skladatel (Dave ho nakonec, byť asi nerad, uvedl jako spoluautora) a ženský vokál do refrénu navíc nazpívala Rayova žena Rasa. Nicméně bratrův přínos k písni Dave po letech ironicky shodil: „No víte, jak je v té písni část, kde se zpívá: ‚La la la la la…‘ Tak to napsal on. Je chytrý, můj brácha, hodně chytrý chlap. A já byl naivní, což byla chyba.“

  Singl každopádně nakonec vyšel pod jménem Dave Davies a k autorově velké radosti se rychle stal velikým hitem, prodával se dokonce o něco lépe než následující singly Kinks Autumn Almanac, Wonderboy, Days či Plastic Man.

  Na otázku, zda jde o autobiografickou písničku, v roce 1990 Dave odpověděl: „Ano, bylo to po těch prvních divokých letech, samé večírky, holky, uvědomil jsem si, že z toho začínám být strhaný jak pes. Takže to odráželo mé pocity, jako bych byl v cirkuse a bylo na tom v jádru něco hodně smutného. Byla to písnička o tom, jak jsem se tehdy cítil.“

  Mezi muzikanty, kteří po Death Of A Clown později sáhli, najdeme také našeho Petra Spáleného, který písničku za doprovodu Apollobeatu nazpíval jako Trápím se, trápím.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...