Dave Clark Five – Glad All Over

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Bubeník Dave Clark byl jedním z mála muzikantů, který už v šedesátých letech dobře odhadl cenu muziky, kterou jeho kapela dělá, a na rozdíl od většiny skupin, které v nadšení podepsaly nesmyslné smlouvy a později splakaly nad výdělkem, on si podržel veškerá práva nad deskami i aktivitami Dave Clark 5. A vyplatilo se, jeho kapela totiž vydávala hit za hitem až do svého rozpadu v roce 1970.

  Písnička, která z nich hitmakery udělala, se jmenovala Glad All Over a pro kapelu ji cíleně přímo pro natáčení singlu napsal její zpěvák a klávesista Mike Smith (nejprve prý vymyslel název – resp. si jej vypůjčil z desky Carla Perkinse a pak k němu vymyslel novou píseň). V roce 1963 nejen že sesadila z prvního místa tehdejší beatlesovský megahit I Want To Hold Your Hand, ale nepustila na vrchol ani nový hit, který denně zněl z rádií, Hippy Hippy Shake (od The Swinging Blue Jeans). Jelikož tehdy hlavní trendy Británie určovaly liverpoolské kapely (právě Beatles i Swinging Blue Jeans k nim patřily), novináři z této výměny udělali doslova hudební bitvu.
  Glad All Over ukázala typický styl skupiny pro řadu jejich hitů – dupavý taneční rytmus, chytlavou melodii a „twist&shoutovské“ odpovídačky ve zpěvu.

  Dave Clark byl pragmatik a měl takříkajíc za ušima. Aby udržel práva na písničky snadněji pod jednou střechou, dohodl se s ostatními členy kapely a u všech písniček, které přinesli a které kapela nahrála, byl Clark připsaný jako spoluautor. Také se učil z chyb, když Dave Clark Five před tímto singlem natáčeli svou verzi RnR Do You Love Me, dozvěděla se to skupina Brian Poole And The Tremeloes a rychle vydala svou verzi, aby je předběhla. Od té doby údajně nikdo nesměl do studia, když Dave Clark Five natáčeli nové desky, a tajili, co chystají za novinku (i když si většinu hitů složili sami).

  Glad All Over se stala velikým hitem i v Americe, která se do nové britské skupiny doslova zamilovala, celkem 17x zabodovali v žebříčku Billboard a vůbec nejvíckrát – 18x – vystoupili ve slavné Ed Sullivan Show, nejsledovanějším americkém televizním programu své doby. Singl Glad All Over bodoval vysoko také v Irsku (1), Austrálii (3), Kanadě (2), Holandsku (4) nebo Německu (16). Jako svou hymnu si písničku už v 60. letech vybraly také fotbalové týmy Crystal Palace a Blackpool FC (sám Dave Clark byl veliký fanoušek Crystalu) a v létě 2011 se stala reklamní písní kampaně britské sítě fast foodu McDonalds.

  Když byli Dave Clark Five v roce 2008 uvedení do Rock and Rollové Síně slávy (uvedl je tam pečlivě připraveným proslovem herec Tom Hanks), jako poctu na této akci právě Glad All Over zahráli společně Joan Jett, John Fogerty (Creedence Clearwater Revival) a Billy Joel (členové DC5 se tehdy rozhodli nevystoupit, protože dva týdny před ceremoniálem zemřel zpěvák Mike Smith na následky zranění, které utrpěl po pádu ve Španělsku, navíc saxofonista Dennis Payton podlehl rakovině v roce 2006).

  Písničku přezpívala také Suzi Quatro nebo skupiny Bon Jovi a Pet Shop Boys.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...