Dave Clark Five – Catch Us If You Can

 • Kategorie: Hudební knihovna

  „Pětka Davea Clarka“ v šedesátých letech patřila k největším britským hitmakerům. Dokonce měla více hitů v Americe než v domovské Anglii a stala se tam doslova fenoménem, když osmnáctkrát vystoupila v tehdejší asi nejpopulárnější televizní show Eda Sullivana.

  Sama skupina tvoří jakýsi ostrůvek sám pro sebe, protože leader skupiny Dave Clark rychle pochopil, že muzika nemusí být jen koníček, ale také výhodný business, a tak k ní také přistupoval. Kariéru stavěl na smlouvách a ty uzavíral zcela pragmaticky – desky, rozhlas, televize, filmy, na vše si ponechával autorská práva a vytvořil dokonalou ukázku propojení hudby a businessu v době, kdy většina kapel naopak prodělávala na extrémně nevýhodných smlouvách, které za ně sjednávali vychytralí manažeři. K ničemu by to ale Clarkovi nebylo, kdyby v kapele nebyl také obrovský hitový hudební potenciál. Dave Clark Five díky „nadupanému“ zvuku a skvělému zpěvu Mikea Smithe vydávali skutečně hit za hitem a měli tisícové zástupy fanoušků. A to si Dave Clark koupit nemohl, talent v kapele byl skutečný a také skutečně fungoval.

  Po sérii prvních hitů (Glad All Over, Bits And Pieces, Because…) se Clark rozhodl soupeřit s největšími rivaly Beatles i na filmovém poli. Beatles slavili veleúspěch s filmem Perný den a Clark s kapelou se rozhodli natočit také filmový snímek. A ačkoliv úvodní scéna snímku, kdy kapela po ránu sbírá formu všemožnými komickými situacemi, napovídala, že půjde o stejný typ komedie jako Perný den, snímek Catch Us If You Can (Chyť nás, jestli to dokážeš) šel jinou cestou. Předně v něm kapela měla jen okrajovou roli a dějová linka sledovala spíše vážnou sociální linku, kde hlavní role hráli Barbara Ferris a sám Dave Clark. Vážná nota ale příliš nevyšla a na film si dnes mnoho lidí nevzpomene. Jinak jsou na tom ale písničky, z nichž zejména titulní Catch Us If You Can bodovala na obou stranách Atlantiku.

  Hit napsal kytarista skupiny Lenny Davidson (spoluautorem je uvedený znovu i Clark, což byl další z jeho manažerských triků – u všech vlastních písní skupiny byl připsán jako spoluautor, díky čemuž je celý repertoár kapely dodnes pod jeho právním dohledem). Písnička měla charakteristické intro se zpěvem a luskáním na prsty, které vzápětí rozjedou Clarkovy bicí. V Anglii z toho byl hit #5, v Americe #4 a anglický fotbalový klub města Shrewsbury si písničku zvolil za svou hymnu. V Austrálii dokonce pojmenovala televizní pořad skryté kamery.

  V roce 2008 kapelu Dave Clark Five emotivním proslovem uvedl do Rock’n’rollové Síně slávy herec Tom Hanks. Vzhledem k tomu, že už tehdy žili pouze tři členové skupiny, jejich písničky na ceremoniálu zahráli jiní umělci – Joan Jett, John Fogerty, John Mellencamp, Billy Joel ad.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...