Dave Clark Five – Because

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Každý zpěvák i skupina to znají – jakmile se jednou proslaví, fanoušci od nich očekávají, že jim nabídnou znovu a znovu to, co se jim tak líbilo na poslední desce. Dave Clark Five zazářili „dupavými“ vypalovačkami Do You Love Me, Glad All Over a Bits And Pieces. Když potom uznamenali, že je čas na malou odbočku, producenti jim to ihned vymlouvali. Báli se ovšem zcela zbytečně.

  Skupina DC5 sice byla primárně rock and rollovou taneční kapelou, ale brzy zjistili, že jejich čtyři hlasy (pátý člen Dennis Payton měl zpravidla ústa plná hubičky od saxofonu) znějí velmi dobře v harmonických vokálech. A tak se rozhodli, že kromě výbušných vypalovaček zkusí také vícehlasé balady. Pro sólového zpěváka Mikea Smithe to znamenalo „ukočírovat“ svůj divoký pěvecký projev tak, aby nevyčníval a souzněl s ostatními. Ale jak vzpomíná Dave Clark, neměl s tím problém: „Mike byl univerzální zpěvák. Měl úžasný rock and rollový hlas, ale zároveň byl mnohostranný. A navíc velmi skromný, popravdě si snad ani neuvědomoval, jak skvělý byl. Když se na to dívám zpět, říkám si, že to bylo asi dobře, protože kdyby si to uvědomoval, možná by byl v pokušení arogantnět tak, jako to vidíte u tolika rockových zpěváků.“

  Balada vznikla v době dokončení prvního alba kapely A Session With The Dave Clark Five, které otevíral rychlý rock and roll Can’t You See That She’s Mine. Nicméně kapela už na něj zařadila právě i vokální balady jako On Broadway či Can I Trust You.

  Na další singl proto počítali s novinkou Because, kterou měl složit bubeník a leader skupiny Dave Clark (je ovšem možné, že skutečným autorem byl jeho tehdejší kamarád Ron Ryan, kolem hudebních autorství Clarka panují značné nejasnosti). Narazili ovšem na stopku vydavatelství. V té době si jen málokteří interpreti mohli diktovat, jak si své desky představují a tak bylo i Dave Clark Five oznámeno, že Because na singl není dostatečně silná. Společnost EMI proto raději kapele vydala zmíněný otvírák jejich alba Can’t You See That She’s Mine (a Because schovali na jeho B stranu). V Americe měla ovšem skupina mnohem otevřenější pozici a tak obě strany singlu jednoduše otočili – a měli pravdu.

  Zatímco britská verze se zastavila na slušném, ale oproti předešlým hitům horším 10. místě, v USA balada vyskočila na 3. místo v době, kdy se o vrchol přetahovaly dva neporazitelné hity Animals (House Of The Rising Sun) a Supremes (Where Did Our Love Go). Situace se díky úspěchu singlu otočila a skupina byla požádána o další baladu. Ale o tomto dalším hitu Everybody Knows (I Still Love You) zase v jiném díle hudební knihovny.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...