Daniel Boone – Beautiful Sunday

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Je to jakási záhada, ale přesto jev velmi běžný. Neznámý hudebník napíše písničku, nazpívá a vydá – desky se prodají miliony kusů a je z ní celosvětový hit. Všichni se proto těší na další desky stejného zpěváka, ale ouha, další hit už se zkrátka nekoná. Tento osud, pro který je v angličtině zažitá fráze „one hit wonder“, zažil i Daniel Boone.

  Daniel Boone se narodil jako Peter Charles Green v Birminghamu roku 1942. Rock and rollu propadl brzy a se skupinou Beachcombers získával první zkušenosti. Ty nabíraly stále profesionálnější charakter, když začali muzikanti doprovázet úspěšného zpěváka Tommyho Bruce. „Potkal jsem je v Birminghamu a byli skvělí! Vokály, doprovod, paráda, zejména Peter na sólovou kytaru hrál úžasně,“ chválil je Bruce i po letech. Poté si Peter změnil jméno na Lee Stirling a jako interpret i skladatel stále rostl. Napsal své první hity (pro Merseybeats nebo Kathy Kirby) a stal se spolumajitelem nahrávacího studia. A znovu si změnil umělecké jméno, podle hrdiny americké historie – na Daniel Boone.

  Tehdy zaujal známého producenta Larryho Pagea a začal nahrávat pro něj. Spolu se skladatelem Rodem McQueenem začali psát nové písně a další události popisuje Terry Noon, manažer vydavatelské firmy Penny Farthing Records: „Jednou ráno přišli do mé kanceláře a povídají, že napsali skvělou písničku. Tak povídám, bezva, posaďte se a dejte si čaj. Ale oni, že ne, že mi to musejí okamžitě zahrát. Tak jsem cinknul Larrymu Pageovi a on si nás pozval. Šli jsme do takové malinké místnůstky s piánem, opravdu malé, čtyři jsme to úplně zaplnili. Daniel Boone si sedl k piánu a začal hrát, bušil tu melodii a oba zpívali, ačkoliv některá slova ještě neměli hotová. Larry tam stál, a když dohráli, řekl: ‚To je hit! Chci to na desce příští týden.‘ Obrátil se na mě a řekl, že to bude pecka. Byl jsem pro, bylo to skutečně vzrušující, ta malá místnost, Daniel třískající do piána a zpívali opravdu nahlas. Doslova jste cítili, jak se vám zvedají chloupky vzadu na krku.“

  Autoři, Page i Noone měli správný čich. Když Daniel Beautiful Sunday následujícího týdne natočil a další týden v březnu 1972 vydal, byl z toho hit v Americe, Británii, Austrálii, Nové Zélandu, Argentině, Belgii, Francii, Itálii, Mexiku, Jižní Africe, Skandinávii, Holandsku i Německu.

  Později napsal Boone desítky dalších písní, ale sám už žádný jiný hit nenazpíval. Některé jeho skladby ale úspěch měly, např. Blue Is The Colour si dokonce fotbalová Chelsea vybrala za svou hymnu a v žebříčku bodovala na #5. Pamatujete? F. R. Čech ji přetextoval…Zelená je tráva, fotbal to je hra a ten míč kulatý, věc je záludná…


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...