Cyndi Lauper – Girls Just Want To Have Fun

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Jednou z typických nahrávek let osmdesátých je bezesporu hit zpěvačky Cyndi Lauper – Girls Just Want To Have Fun. Byla to také právě tato píseň, která z ní udělala hvězdu své doby, protože odstartovala její sólovou kariéru.

  Cyndi zpívala v rock and rollové skupině Blue Angel, která se ale nikdy neproslavila. V roce 1983 se rozhodla, že to zkusí sama za sebe a natočila LP desku She’s So Unusual obsahující právě i stěžejní hit Girls Just Want To Have Fun. Ten jí vzápětí vynesl platinovou desku.

  Písnička měla původně „něžnější“ text na klasické zamilované téma, ale Cyndi se rozhodla trochu šokovat, a proto do písničky vnesla více feministickou notu. Není ale původní autorkou, písničku napsal americký hudebník Robert Hazard, který její změny schválil (ale jako spoluautorku ji neuvedl). Úspěch měl také často vysílaný (a se sumou 35 000 dolarů na svou dobu nebývale drahý) videoklip písně na MTV. Rodiče Cyndi si v něm zahráli její skutečná matka a profesionální wrestler Captain Lou Albano (kterému tuto službičku pak Cyndi oplatila během reklam wrestlingového poháru). Úspěšný klip potom inspiroval MTV k zavedení nové kategorie při předávání jejich cen: „Nejlepší video – zpěvačky“.

  Perličkou je, že vokály v písni zpívala legenda 60. let, zpěvačka, skladatelka a producentka Ellie Greenwich. Hit v dalších letech zazněl v mnoha filmech i seriálech (Simpsonovi, Ženatý se závazky, Přátelé, Gilmorova děvčata, Miami Vice), přičemž jednomu filmu s Helen Hunt a Sarah Jessicou Parker dal i název. Zazněl také v několika reklamách.

  Girls Just Want To Have Fun získala dvě nominace na Grammy (Nahrávka roku a Nejlepší ženský pěvecký výkon). V USA i Británii bodovala na #2, ale hitem číslo jedna se stala v Austrálii, Brazílii, Kanadě, Irsku, Japonsku, Norsku nebo Novém Zélandu. Pro skalní sběratelé je písnička doslova noční můrou, jen v podání Cyndi Lauper napočítali na čtyřicet odlišných verzí, které se v průběhu let na deskách objevily.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...