Crystals – Da Doo Ron Ron

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Producent Phil Spector se proslavil tzv. zvukovou stěnou, Wall of Sound, speciální produkcí mnohonásobně vrstvených nástrojů. Jedním z typických ukázek jeho práce je hit dívek, které si říkaly Crystals – Da Doo Ron Ron.

  Phil Spector byl bezesporu génius ve svém oboru, zároveň to byl ale člověk, se kterým nebylo lehko vyjít. Ostatně Da Doo Ron Ron je toho důkazem. Původně ji totiž nazpívala jeho svěřenkyně Darlene Love, která už anonymně zpívala na předešlých hitech Crystals. Jelikož se jí ale nelíbila ona anonymita, po nazpívání Da Doo Ron Ron požádala Spectora, aby ji prezentoval pod jejím jménem. Spector ji obratem ze záznamu smazal a nechal ho přezpívat Dolores „La La“ Brooks z Crystals a Darlene nakonec pokorně nazpívala jen jeden z doprovodných hlasů. Stejně jako tehdy zcela neznámá začínající zpěvačka, kterou Spector ve studiu často k vokálům využíval, jmenovala se Cherilyn Sarkisian, ale nikdo jí neřekl jinak než Cher.

  Da Doo Ron Ron napsal manželský tým skladatelů a autoři mnoha hitů – Jeff Barry a jeho žena Ellie Greenwich. Ona slůvka „da doo ron ron“ v písni původně používali jen jako nonsensové vyplnění, než dopíší konkrétní slova, ale Spectorovi se tak zalíbily, že je tam nechali. Díky svému podílu na výsledném zvuku písně je ostatně Spector uvedený jako spoluautor.

  Hlavní zpěvačka Dolores „La La“ Brooks později k natáčení se smíchem řekla: „Da Doo Ron Ron jsem přezpívávala pořád dokola, pořád a pořád a Phil pořád nebyl spokojený, byl tehdy hodně perfekcionistický. Chtělo se mi už hrozně čůrat a už jsem chtěla vyběhnout ze studia, ale on mě tam držel a pořád trval na tom, abych to zpívala dokola, třicetkrát, čtyřicetkrát…“

  Po obrovském úspěchu Crystals písničku přezpíval kde kdo, největší úspěch s ní měl Shaun Cassidy, pro zábavu si písničku ale občas rád zazpíval třeba i Bob Dylan, existují také nahrávky Rolling Stones nebo Beach Boys. Ve Francii ji přezpívali Frank Alamo a Johnny Halliday, v Německu Ted Harold. Po smrti spoluautorky písně Ellie Greenwich v roce 2009 jí Da Doo Ron Ron na koncertě věnoval také Bruce Springsteen.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...