Crosby, Stills, Nash & Young – Our House

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Je těžké říct proč, ale superskupiny, které se poskládají ze členů úspěšných kapel, zpravidla nefungují. Jako by se jednotlivé silné individuality spíše eliminovaly, než podporovaly.  To ovšem neplatí o triu Crosby, Stills & Nash (a chvílemi kvartetu ještě s Neilem Youngem). Jednou z jejich nezapomenutelných písní je Our House.

  David Crosby přišel z The Byrds, Stephen Stills a Neil Young z Buffalo Springfield a Graham Nash z The Hollies, tedy ze tří veleúspěšných skupin své doby, ze kterých odejít, se zdálo zcela nesmyslné. Přesto CSN&Y vytvořili písně, které jim mnohdy jejich původní kapely mohly jen závidět.

  V roce 1969 se Graham Nash vydal se svou láskou Joni Mitchell do kaňonu Laurel nedaleko Los Angeles. Najali si tam společně chatu, ve které nějakou dobu trávili a skládali písně, Joni pro album Ladies Of The Canyon, Graham pro desku Déjà Vu. Právě romantickou náladu jejich bydlení popisuje Our House (Náš dům). Byla to také jediná píseň na desce, která stála jakoby proti tehdejší „volné lásce“ éry hippies. V textu písně i soukromém životě totiž tehdy pro Nashe existovala jen ta jediná.

  Nash: „Jakmile jsem prošel dveřmi toho domu, všechno venku pro mě přestalo existovat. Byli jsme jen my dva, bylo to tak domácké, prostě jste viděli, že tady je Joni Mitchell a Graham Nash, a jen jste dali kytky do vázy, zatopili v kamnech, a věděli, že milujete tuhle ženu, a bylo to tak přirozené. Sedl jsem si k piánu a za hodinu byla Our House napsaná.“

  Our House byla poté třetím singlem, který vyšel z platinového alba Déjà Vu, probojoval se do americké Top 30, později zněl také v mnoha filmech a v TV reklamách.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...