Crosby, Stills & Nash – Helplessly Hoping

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Co se stane, když smícháte tři slavné skupiny, vezmete z nich ty nejnadanější hudebníky a vytvoříte skupinu? Správně, nebude to fungovat, protože silné individuality se v jedné kapele zpravidla dlouho nesnesou, speciálně pokud se už proslavily jinde. Jenomže když to uděláte s Hollies, Byrds a Buffalo Springfield, dojde k výjimce a vzniknou Crosby, Stills & Nash. Právě na jejich prvním albu najdeme klenot nazvaný Helplessly Hoping.

  Své debutové album toto skvělé trio vyslalo do světa v květnu roku 1969; ačkoliv singly z něj se do první dvacítky ještě nedostaly, samotné album suveréně zabodovalo v první desítce nejprodávanějších desek podle amerického Billboardu a postupně dosáhlo až na multiplatinový prodej.

  Amerika se tehdy po krátkém psychedelickém dýchánku začala vracet ke kořenům a hodně se obracela ke country kořeněnému folkem a rock and rollem (právě do těch vod zamířili třeba i Byrds nebo Bob Dylan a brzy to už udělají také veleslavní Eagles).

  Samotnou Helplessly Hoping napsal z větší části Stephen Stills, který na nahrávce hraje na kytaru, ostatními nástroji jsou pouze hlasy všech tří hudebníků. Graham Nash k ní později doplnil: „Helplessly Hoping jsme napsali plnou aliterací, poprvé jsme ji nahrávali v New Yorku ve studiích Record Plant v prosinci roku 1968. Paul Rothchild (producent skupiny Doors, pozn.) nám s tím hodně pomohl tehdy. Udělali jsme na té session dvě písničky – You Don’t Have To Cry a Helplessly Hoping.“ A ačkoliv píseň nikdy nevyšla v Británii nebo Americe na singlu, tudíž nemohla vystoupit do hitparád, stala se jednou z jejich nejslavnějších.

  Na fotografování obalu desky si muzikanti vybrali náhodný zpustlý dům, který se jim líbil. Teprve později se rozhodli pojmenovat desku i kapelu právě podle jmen v pořadí Crosby, Stills & Nash a chtěli obal vyfotit znovu, aby si sedli ve stejném pořadí, jak se pojmenovali (na fotce byli přesně obráceně). Nicméně dům byl mezitím srovnán se zemí a tak už to nechali být. Navíc měl být původně na obale ještě čtvrtý stálý člen skupiny, bubeník Dallas Taylor, který tehdy prošvihl fotografování. Dokonce ho v roce 2006 na jednu z limitovaných reedicí na fotografii počítačově přidali.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...