Creedence Clearwater Revival – Who’ll Stop The Rain

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Creedence Clearwater Revival patřili k nejstabilnějším hitmakerům konce 60. a začátku 70. let, a to hlavně i díky osobitému hlasu i skladatelskému umění jejich leadera Johna Fogertyho. Právě on napsal i jednu z jejich nejznámějších písní – Who’ll Stop The Rain?

  Fogerty ji napsal pro album Cosmo‘s Factory v roce 1970 a hlavní myšlenkou bylo (stejně jako u řady jeho dalších písní) vyjádřit odpor k tehdy aktuální válce ve Vietnamu.  Sám k ní řekl: „Who’ll Stop The Rain („kdo zastaví déšť“) jsem napsal o Washingtonu, ale dodnes se pamatuju, jak jsem si přinesl nahrávku domu, a když jsem ji pustil, můj čtyřletý syn poslouchal  a když dohrála, povídá: ‚Táta ho zastaví‘. Podívali jsme se s manželkou na sebe a jediný, co jsem mohl říct, bylo: ‚No, ne tak docela‘.“ V roce 2007 k ní ještě dodal, že ji napsal i pod dojmy z festivalu ve Woodstocku.

  Hit postupně převzali např. Rod Stewart, punková kapela Rise Against nebo instrumentální skupina The Ventures, v roce 1978 se stal titulní melodií filmu o Vietnamu s Nickem Noltem – ten se měl původně jmenovat Dog Soldiers, ale podle hitu se nakonec přejmenoval právě na Who’ll Stop The Rain.
  Verš „I went down Virginia, seekin‘ shelter from the storm" inspiroval Boba Dylana k napsání písničky Shelter From The Storm. A kdykoliv pršelo během turné Bruce Springsteena v roce 2003, zařadil do set listu aktuálně právě tuhle písničku – ostatně Springsteen si ji přímo s Fogertym zahrál i na uvedení Creedence Clearwater Revival do Rock and Rollové Síně slávy v roce 1993.

  Interpret: Creedence Clearwater Revival
  Autoři: John Fogerty
  Rok vydání: 1970

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...