Creedence Clearwater Revival – Up Around The Bend

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Up Around The Bend je písní, která na samotném konci 60. let, v záplavě vážných protiválečných skladeb, filosofických a drogami ovlivněných textů, přinesla jednoduché poselství radosti z budoucnosti. Je to optimistické vyjádření pocitu, že se můžeme bezstarostně vrhnout vstříc zítřkům.

  Baskytarista Stu Cook v ní právě proto vidí jakýsi opak písničky z druhé strany singlu Run Through The Jungle, která byla vnímána právě protiválečně (ačkoliv motivace Johna Fogertyho byla v tomto případě jiná, ale k tomu v jiném díle hudební knihovny).

  John Fogerty popsal vznik hitu pro časopis Uncut: „Koncem roku 1969 jsem měl doma takovou malou hudební místnost, kde jsem si přehrával všemožné nápady. Tehdy jsem si hrál s White Sport Coat od Martyho Robbinse. Potom odpoledne jsem se jel projet na motorce kolem Berkeley, a vzal jsem to přímo přes nějakou ulici, dost jsem to řezal. A tak, když jsem pak přijel domu, zalezl jsem zpátky do té místnosti a dal do kupy tu potřebu rychle někam jet s riffem, co mě předtím napadl. A celé jsem to postavil na myšlence – nevíme, kam jedeme, ale jedeme správně. Víte co, tak jako se cítí všechna děcka, prostě nesmrtelní.“ A rychlost byla tehdy na místě, jak doplnil John: „Měli jsme dohodnuté turné po Evropě, ale písničky pro nový singl nebyly pořád hotové. Zamluvil jsem studio na další týden, takže jsem o víkendu musel něco složit. A ono přišlo pondělní ráno a já si říkal: ‚No tak, jsi přeci skladatel!‘ A udělal jsem to, co jsem pokládal za nemožné, s pistolí u hlavy dopsal dvě písničky. Nahráli jsme je a jelo se do Evropy.“

  Skladba je charakteristická svým slavným kytarovým intrem, riffem, který hraje autor John Fogerty. Měl právě novou kytaru značky Les Paul, ale jak vzpomínal, provázely ho tehdy s kytarami samé nehody: „Měl jsem kytaru (Gibson) 175 I, na kterou jsem natáčel Proud Mary, Bad Moon Rising a ostatní, ale potom mi ji ukradli z auta. Tak jsem šel do krámu a říkal si, teď je čas koupit si nového les paula. A s tím jsem vzápětí vyrazil na turné – a na letišti mi u něj zlomili krk. Tak jsem si koupil dalšího, tříčtvrtečního les paula, kterého jsem ladil do E a na kterého jsem pak nahrával Up Around The Bend. Přemaloval jsem si ho do barev hořícího slunce, červené a oranžové. Dneska je ta kytara v Rock and rollové Síni slávy.“

  Singl vyšel přímo v zenitu slávy kapely na přelomu šedesátých a sedmdesátých let a rozhodně ji podpořil, stal se obrovským hitem všude po světě, v Americe vyskočil na #4 a brzy hlásil jako již šestý singl Creedence miliónový prodej. Téměř okamžitě skladbu převzal také Elton John a později zněla ve filmech jako Michael (s Johnem Travoltou, 1990), Vzpomínka na Titány (s Denzelem Washingtonem, 2000) nebo Nepřemožitelný (s Markem Wahlbergem, 2006). Dostala se i do několika počítačových her a pojmenovala jednu z knih o Creedence Clearwater Revival z roku 1999.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...