Creedence Clearwater Revival – Sweet Hitch-Hiker

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Creedence Clearwater Revival byla americká rock and rollová skupina, která na přelomu 60. a 70. let sázela do žebříčků jeden singl za druhým. Nicméně i taková kapela musí mít nějaký hit poslední a CCR se do Top 10 naposledy podívali s Sweet Hitch-Hiker.

  Proč to byl pro CCR poslední hit? O tom se samozřejmě dá vždy jen spekulovat. Jedno je jisté, v kapele už v té době nebylo nejideálnější ovzduší. Nejprve odešel Tom Fogerty, protože měl pocit, že veškerou pozornost v kapele na sebe strhává jeho mladší bratr John (Tom byl původně hlavním zpěvákem a leaderem kapely). Ale popravdě – nebylo se čemu divit, John měl velký skladatelský talent a navíc nezaměnitelný hlas. Tom tedy odešel a ve zbytku kapely to jiskřilo. John Fogerty ubral a na následujícím albu Mardi Gras nechal prostor i dalším členům kapely (bubeník Doug Clifford a baskytarista Stu Cook), podělili se jak o zpěv, tak autorství písní, společně desku i produkovali a aranžovali. Ale ani to spory nevyřešilo – Cook s Cliffordem vnímali Fogertyho rozhodnutí spíš jako trucovité, pravděpodobně cítili, že mu autorsky ani pěvecky nestačí, spíše chtěli ocenit za své nápady k Johnovým písním (tedy být připsáni jako spoluautoři).  Ačkoliv se album po vydání prodávalo tak, že bylo brzy zlaté, nešlo to tak rychle jako dříve. Kritici je roztrhali (Jon Landau z prestižního Rolling Stone šel tak daleko, že napsal, že je to nejhorší album, jaké kdy slyšel od přední rockové skupiny), navíc únava, nabourané vztahy a do jisté míry ponorková nemoc se postaraly o zbytek. Kapela sice po vydání alba Mardi Gras vyjela na turné, ale brzy poté se rozpadla.

  Sweet Hitch-Hiker byl jedním ze dvou hitů, kterým na desku přispěl právě John Fogerty, a celé album také uzavírala (druhým byla méně úspěšná „labutí píseň“ skupiny Someday Never Comes). Album se ale rodilo pomalu a singl je nakonec předešel téměř o rok (vyšel v červenci 1971, zatímco LP se na trhu objevilo až v dubnu 1972).

  Písnička šla po rozpadu kapely k ledu. John Fogerty řadu let na koncertech skladby z katalogu CCR vůbec nechtěl hrát. Nakonec ale své rozhodnutí (k velké radosti fanoušků) změnil a dnes jsou stabilní částí jeho show. Sweet Hitch-Hiker  později znovu nahrála např. kapela Britny Fox nebo zpěvák Daniel John Ohm.

  Interpret: Creedence Clearwater Revival
  Autoři: John Fogerty
  Rok vydání: 1971

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...