Creedence Clearwater Revival – Proud Mary

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Creedence Clearwater Revival je kapela zlatého fondu amerického rock and rollu. V čele s Johnem Fogertym sypali do žebříčků hit za hitem a jejich desky jsou ryzí klasikou šedesátých a začátku sedmdesátých let. Dnes si z nich připomeneme nadčasovou Proud Mary.

    John Fogerty jistě česky neumí ani slovo, ale je kuriózní, že když vymyslel název Proud Mary (Pyšná Mary) prý mu to sousloví hned evokovalo nějakou pradlenu, asi by se divil, jak podobně to česky zní. Nicméně když začal text psát, z pradleny Mary se nakonec stala loď, jezdící po Mississippi (další pracovní názvy byly Riverboat nebo Rolling On A River). Hudebně se základní riff vyvinul z Beethovenovy 5. Symfonie, kterou si Fogerty tehdy přehrával.

    Po vydání si singl okamžitě podmanil hitparády, v Americe se zastavil až na druhé pozici žebříčku (CCR se to povedlo i s následujícími čtyřmi singly), v Top 10 zabodoval i po celé Evropě např. v Británii, Kanadě, Německu, Norsku nebo Rakousku (tam to dotáhl až na vrchol).

    O dva roky později písničku ve výrazně jiném aranžmá střídajícím tempa převzali Ike And Tina Turnerovi a znovu ji vystřelili do žebříčků po celém světě. Po nich ji přezpíval kde kdo, a to i umělci takových jmen jako Elvis Presley, Bruce Springsteen, Neil Sedaka nebo Solomon Burke. Zazněla také v řadě filmů včetně např. TV seriálu Simpsonovi. Jen v roce prvního vydání ji přezpívalo na tři desítky kapel.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...